Zrušení sankcí

Spojené státy zrušily letité sankce proti Súdánu

Zrušení sankcí
Spojené státy zrušily letité sankce proti Súdánu

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Spojené státy zrušily po dvou desítkách let sankce proti Súdánu v reakci na pokrok v boji proti terorismu a ve zmírnění humanitární krize a také na závazek vlády v Chartúmu nepokračovat ve zbrojních obchodech se Severní Koreou. Informovaly o tom tiskové agentury.

Súdán rozhodnutí Washingtonu uvítal. „Vedoucí představitelé, vláda a súdánský lid vítají pozitivní rozhodnutí amerického prezidenta Donalda Trumpa zcela zrušit hospodářské sankce,“ uvedlo súdánské ministerstvo zahraničí.

Platnost sankcí zavedených v 90. letech v lednu, krátce před odchodem z Bílého domu, přerušil bývalý prezident Barack Obama. Jeho nástupce Donald Trump tento proces završil v noci na sobotu zrušením obchodního embarga, postihujícího především súdánský ropný průmysl, a dalších zákazů, které účinně odstřihly Súdán od světového finančního systému.

Washington nicméně ponechal tuto africkou zemi na seznamu států podporujících terorismus, z čehož plyne pokračující zákaz prodeje zbraní či omezení americké finanční pomoci zemi.

Organizace hájící lidská práva postup Washingtonu kritizovaly, neboť podle nich posílí pozici súdánského prezidenta Umara Bašíra obviněného z genocidy.

Američané zavedli sankce poté, co v Chartúmu sídlil v letech 1992 až 1996 tehdejší šéf teroristické sítě Al-Káida Usáma bin Ládin. USA od té doby blokádu pravidelně prodlužovaly především kvůli vnitřním konfliktům v zemi, z jejichž rozdmýcháváni vinily Bašírovu vládu. Zvláštní důraz přitom Washington kladl na situaci v Dárfúru, kde podle OSN při bojích zemřelo přes 200.000 lidí.

„Počínání súdánské vlády během posledních devíti měsíců svědčí o tom, že spolupráci se Spojenými státy bere vážně,“ uvedla mluvčí americké diplomacie Heather Nauertová.

Podle diplomatů přispěl ke zrušení sankcí tlak dvou amerických spojenců na Blízkém východě, Izraele a Saúdské Arábie, podle nichž může vstřícnost Washingtonu podpořit Súdán v tom, aby se zcela vzdálil ze sféry vlivu Íránu. Ten je společným nepřítelem obou partnerů USA.

Súdán byl na jaře zahrnut na seznamu šesti zemí z prvního Trumpova protiimigračního výnosu, který zakazoval vstup do USA občanům států představujících podle Bílého domu riziko. V další verzi dekretu zveřejněné v září se však již Súdán neobjevil.

Súdánci si podle agentury AFP od zrušení amerických sankcí slibují především zlepšení skomírající ekonomiky, zatěžované opakujícími se rozpočtovými deficity a silnou inflací. Americké embargo „oslabilo stát a jeho instituce“, uvedl prezident Bašír minulý týden.

,

7. října 2017