zločiny v Afghánistánu

Soud v Haagu by mohl vyšetřovat válečné zločiny v Afghánistánu

zločiny v Afghánistánu
Soud v Haagu by mohl vyšetřovat válečné zločiny v Afghánistánu

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Prokurátorka Mezinárodního trestního soudu (ICC) v Haagu požádala soudce, aby povolili zahájit vyšetřování zločinů údajně spáchaných v Afghánistánu americkou armádou, pracovníky Ústřední zpravodajské služby (CIA), afghánskou armádou a hnutím Tálibán. Americké síly čelí mimo jiné obviněním ze znásilňování a mučení zajatců, afghánská armáda obviněním z válečných zločinů a Tálibán obviněním ze zločinů proti lidskosti, napsala agentura AP.

Je to poprvé, co prokurátorka Fatou Bensoudaová učinila kroky namířené proti Washingtonu. Přestože Spojené státy nejsou členy ICC, mezinárodní tribunál může soudit jejich občany za zločiny spáchané na území členských zemí.

Ve shrnutí své žádosti Bensoudaová uvádí, že na základě dostupných informací je na místě věřit obviněním vůči americkým vojákům a agentům CIA. Konkrétně se jedná o „případy mučení, krutého zacházení, pošlapání osobní důstojnosti, znásilnění a sexuálního násilí páchaného na osobách držených v souvislosti s konfliktem v Afghánistánu a v jiných oblastech, zejména v letech 2003 a 2004“.

Americké ministerstvo zahraničí se zapojením haagského soudu v Afghánistánu nesouhlasí a žádost prokurátorky prý přezkoumá. „Naše stanovisko je jasné: vyšetřování ICC s ohledem na členy americké mise by bylo zcela neopodstatněné a neoprávněné,“ uvedlo ministerstvo.

Bensoudaová chce kromě prohřešků USA prozkoumat také možné zločiny proti lidskosti ze strany Tálibánu a jeho spojenců, které jsou „součástí rozsáhlé a systematické kampaně zastrašování, cíleného zabíjení a únosů civilistů“. Afghánské síly podezírá ze obdobných praktik vůči zajatcům jako ty americké.

Pro rozhodnutí ohledně dnešní žádosti není stanovena žádná lhůta. Oběti mohou své podněty v souvislosti s možným vyšetřováním odpovědným soudcům podávat do konce ledna.

,