Kdo zasedne v Babišově vládě?

Babišovy vládní námluvy. Mluví se o Kmoníčkovi a Schillerové

Kdo zasedne v Babišově vládě?
Babišovy vládní námluvy. Mluví se o Kmoníčkovi a Schillerové

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Velvyslanec v USA Hynek Kmoníček coby příští ministr zahraničí a náměstkyně ministerstva financí Alena Schillerová jako první žena v čele financí. Do možné sestavy jednobarevné vlády hnutí ANO přibyla další jména. Andrej Babiš má prý jasno až o osmi lidech, které chce navrhnout. Jejich jména stále tají.

Členy menšinové vlády, na jejímž sestavení pracuje předseda ANO Babiš, by mohl být český velvyslanec v USA Hynek Kmoníček, šéf Vojenského zpravodajství Jan Beroun, profesor ústavního práva Aleš Gerloch nebo ekonom Jan Švejnar. Jako jména, o kterých se mluví, je uvádějí čtvrteční vydání českých deníků. Podle deníku Právo nabídku odmítli šéfka Národního památkového ústavu Naděžda Goryczková a bývalý náčelník generálního štábu Jiří Šedivý.

Babiše jednáním o sestavení vlády v úterý pověřil prezident Miloš Zeman. Ve středu šéf ANO uvedl, že má víceméně jasno o obsazení sedmi až osmi křesel v kabinetu a stále hledá odborníky mimo jiné na ministerstva průmyslu, kultury a školství.

Nabídku od Babiše dostal šéf Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR (AMSP) Karel Havlíček. Stát se ministrem průmyslu a obchodu ale odmítl. Sdělil to ČTK s tím, že mu vstup do vlády neumožňují jeho další aktivity.

Havlíček uvedl, že s Babišem jednali o tom, co podnikatelé čekají od příští vlády, i o možnosti, že by šéf AMSP vedl ministerstvo průmyslu. „Nabídky si velmi vážím, je to velkorysé, nemohu ji ale přijmout. Nikoliv proto, že bych nechtěl pomoci, ale proto, že mi to nedovolují moje aktivity. Jako vlastník několika firem bych byl okamžitě ve střetu zájmu, navíc jsem extrémně vytížen jak v rámci podnikatelského, tak akademického prostředí,“ napsal ČTK.

Havlíček se také vyslovil pro to, aby budoucí vláda získala jednoznačnou podporu ve Sněmovně. Jednotlivé strany by se proto podle něj měly povznést nad vzájemné spory.

V budoucím menšinovém kabinetu by měli zůstat současní ministři za ANO: Richard Brabec jako ministr životního prostředí, Robert Pelikán v čele ministerstva spravedlnosti a Dan Ťok dopravy. Ministr obrany Martin Stropnický by mohl zamířit do čela ministerstva zahraničí nebo kultury, ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová podle České televize zvažuje ministerstvo obrany.

Možným šéfem diplomacie by mohl být podle Lidových novin (LN) Kmoníček, podle Mladé fronty Dnes (MfD) také Jan Kohout, který resort v minulosti vedl ve dvou úřednických vládách, a zájem projevila i Šlechtová. Jan Beroun by mohl zamířit do čela ministerstva vnitra nebo obrany, píšou LN. Ministerstvo obrany by podle MfD mohl vést také zástupce náčelníka generálního štábu Aleš Opata, nynější náměstek ministra Daniel Koštoval nebo bývalý vojenský představitel Česka při NATO a EU Miroslav Žižka, který ke konci roku opustí armádu.

Ministrem vnitra by se podle dříve zveřejněných spekulací mohl stát i Martin Pecina, který v čele úřadu stál ve dvou úřednických kabinetech. Jako šéfku vnitra Babiš podle České televize zvažuje také hejtmanku Karlovarského kraje Janu Vildumetzovou. Ministryní pro místní rozvoj by mohla být nynější náměstkyně na MMR Klára Dostálová, pokud Šlechtová místo opustí.

Do čela ministerstva financí by mohl šéf ANO postavit Švejnara nebo nynější náměstkyni v resortu Alenu Schillerovou, spekulují média. Vedení ministerstva průmyslu a obchodu Babiš nabídl Brabcovi, který to odmítl, LN dnes mezi možnými kandidáty uvedly miliardáře Pavla Juříčka, který je nově poslancem ANO. Jako budoucího ministra zemědělství Babiš pro ČT připustil prezidenta Potravinářské komory ČR Miroslava Tomana, který stál v čele úřadu v úřednické vládě Jiřího Rusnoka. Podle LN má na funkci šanci poslanec ANO Karel Tureček.

Ministerstvo školství by podle MfD mohl vést Gerloch nebo další nový poslanec ANO, hejtman Moravskoslezského kraje a bývalý rektor Vysoké školy báňské – Technické univerzity Ostrava Ivo Vondrák. Funkci odmítl převzít rektor Masarykovy univerzity v Brně Mikuláš Bek a doporučil současného náměstka v resortu Roberta Plagu, o kterém se podle LN jako o možném ministrovi také mluví.

Do čela ministerstva zdravotnictví by se mohl postavit poslanec ANO a Babišův poradce v tomto oboru Adam Vojtěch, píšou deníky. Jako tip na šéfa ministerstva kultury se objevuje končící rektor brněnské Janáčkovy akademie múzických umění Ivo Medek, píšou LN.

Ministryní práce a sociálních věcí by se podle spekulací médií mohla stát Vildumetzová, středočeská radní pro zdravotnictví Jaroslava Němcová, ředitelka teplického úřadu práce Martina Bečvářová (všechny ANO) nebo bývalá šéfka Úřadu práce ČR Marie Bílková, která patřila ke kritikům dosluhující ministryně Michaely Marksové z ČSSD.

Nynější vláda má včetně premiéra 17 členů, Babiš už avizoval, že nechce obsazovat pozici ministra pro legislativu a lidská práva. Babišova vláda podle dosavadních vyjádření dalších sněmovních stran zřejmě v dolní komoře nezíská důvěru. Zeman už avizoval, že by v takovém případě dal šéfovi ANO druhý pokus k sestavení kabinetu.

,