Státní rozpočet

Vláda předloží Sněmovně stejný návrh státního rozpočtu

Státní rozpočet
Vláda předloží Sněmovně stejný návrh státního rozpočtu

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Vláda v pondělí potvrdila, že nově zvolené Poslanecké sněmovně předloží schválený návrh státního rozpočtu na příští rok se schodkem 50 miliard korun. Informoval o tom mluvčí vlády Martin Ayrer. Podle nastavených pravidel nově zvolená Sněmovna nemůže automaticky projednávat návrhy předložené předchozí Sněmovně.

„Návrh usnesení je materiálem formální povahy a vychází z ustanovení zákona o jednacím řádu Poslanecké sněmovny. Podle něho jsou všechny sněmovní tisky evidované v Poslanecké sněmovně Parlamentu ČR v příslušném volebním období do dalšího volebního období nepřevoditelné,“ uvedlo v dokumentu ministerstvo financí.

Návrh rozpočtu, který vláda schválila na konci září, počítá se schodkem 50 miliard korun, příjmy 1,31 bilionu korun a výdaji 1,36 bilionu korun. Rozpočet by měli poslanci schválit do konce roku, jinak země bude hospodařit v rozpočtovém provizoriu.

Sněmovna bude po volbách jednat o rozpočtu v odlišném složení, než jaké měla dosud. Dosavadní vládní koalice má ovšem mezi poslanci nadále většinu, i když s výrazně posíleným počtem zástupců hnutí ANO a menším počtem zákonodárců z řad ČSSD a lidovců. Silnější je proti dosavadnímu složení pozice ODS, noví jsou ve sněmovních lavicích Piráti a hnutí Svoboda a přímá demokracie Tomia Okamury (SPD).

Vláda zároveň bude muset nově zvolené Poslanecké sněmovně znovu předložit i návrh státního závěrečného účtu za rok 2016. Proto i k němu schválila usnesení, které to umožní. Závěrečný účet, podle kterého loni stát hospodařil s přebytkem 61,8 miliardy korun, obsahuje i návrh, jak se s přebytkem vypořádat.

Kabinet chce díky přebytku ušetřit asi 60,81 miliardy korun na státních dluhopisech. Zhruba o 960 milionů hodlá navýšit účty státních finančních aktiv. Státní finanční aktiva zahrnují například peníze státu na bankovních účtech, státní pohledávky vůči zahraničí, cenné papíry a majetkové účasti státu včetně státních dluhopisů. Návrh státního závěrečného účtu poslala vláda do Sněmovny už koncem dubna. Rozpočtový výbor jej projednal teprve v září.

Volby vyhrálo hnutí ANO se ziskem 29,64 procenta hlasů, druhá ODS měla 11,32 procenta, třetí Piráti 10,79 procenta, SPD 10,64 procenta, KSČM 7,76 procenta, ČSSD 7,27 procenta, KDU-ČSL 5,8 procenta, TOP 09 5,31 procenta a Starostové 5,18 procenta. ANO má ve dvousetčlenné Sněmovně 78 mandátů, ODS 25, Piráti a SPD shodně po 22, KSČM a ČSSD po 15, lidovci deset, TOP 09 sedm a Starostové šest.

,