Síla Slunce z Ruska. Jak se staví soláry v nejchladnější zemi světa
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Solární energie není v Rusku ještě příliš oblíbená, ale zájem o ni postupně roste. Podíl sluneční energie na celkové výrobě energie v Rusku činí pouze 0,03 procenta. Ruská společnost Hevel vyvinula solární moduly s údajně celosvětově nejvyšší účinností 22 procent, informoval odborný server sun-shines.ru.
Při produkci elektřiny v Ruské federaci se používají převážně tradiční zdroje energie s vyšší účinností: plyn, ropa, voda a atom. Nicméně, za poslední tři roky se rozvíjelo získávání energie ze Slunce v urychleným tempem. V roce 2014 byla postavena první solární elektrárna. Dnes takových stanic existuje už tucet a dalších 13, které mají být připojeny k celorepublikové elektrické síti, je ve výstavbě. Celková kapacita je však stále skrovná. Pouhých 150 megawattů ve srovnání s 300 gigawatty se soláry v zahraničí.
S nárůstem účinnosti solárních elektráren se stává výhodné je vybudovat v oblastech, které jsou odříznuty od jiných zdrojů energie, ale zároveň mají dostatek slunečního záření. I v některých regionech Sibiře, navzdory nízkým průměrným denním teplotám, dosahuje počet slunečních dnů v roce tří stovek.
Kromě solárních stanic připojených k národní ruské energetické síti existují také autonomní elektrárny. Elektřina tak proudí z malé stanice na legendárním ostrově Valaam v Ladožském jezeře blízko hranic s Finskem (Karelská republika) do skleníků tamního známého kláštera (Valaamské opatství). Specifická je situace Krymu, kde je 13 solárních stanic s celkovou kapacitou 400 megawattů, které však nejsou spojeny s jednotným energetickým systémem Ruska a pracují pouze na poloostrově. Tyto stanice byly v letech 2011-2012 postaveny rakouskou společností ActivSolar.
Téměř všechny ruské solární elektrárny postavila firma Hevel. V příštích několika letech budou v různých ruských oblastech uvedeny do provozu sluneční elektrárny s výkonem 334 megawattů. Jeho stavba přinese společnosti během příštích 15 dosáhnout zisku 12 až 14 procent, uvedl Hevel v tiskové zprávě.
Společnost Hevel (v čuvačštině to znamená 'Slunce') dokázala podle vlastních informací vyvinout solární moduly s účinností 22 až 22,4 procent, což výrazně zvýšilo ziskovost sluneční energie. V roce 2017 firma modernizovala svůj závod v Čuvačské republice, který začal vyrábět solární panely podle nové technologie. Jejich výkon je v průměru 300 wattů, což odpovídá výkonu dvou modulů předchozí generace. Kromě toho účinněji pracují v oblačném počasí. Další výhodou tohoto oboustranného modulu je, že fotovoltaické články buňky absorbují světlo, které se odráží od sněhu, vody, písku nebo země.
Modernizace výroby v Čuvačsku přijde na v přepočtu téměř 1,56 miliard korun. Z toho asi 130 milionů korun poskytl fond pro rozvoj průmyslu, který byl založen na podnět ruského ministerstva průmyslu a energetiky. Do dalších asi 170 solárních projektů podpořil stát celkovou částkou 18,2 miliardy korun. První várka nových modulů z Čuvačska už dorazila na místo sluneční elektrárny, jež se buduje v pohoří Altaj. Ta bude zásobovat elektřinou přibližně čtyři tisíce domácností. Provoz zahájí příští rok v září.
Výhody využití solární energie jsou zřejmé. Proto roste i zájem o ni u soukromníků a domácností. Taková zařízení jsou vhodná pro napájení elektrických spotřebičů v domácnostech, ale ještě ne pro vytápění, říká Anton Usačev, ředitel Společnosti pro solární energii Ruska. Podle něj je tento typ energie výhodný pro privátní spotřebitele hlavně v oblastech jižního Ruska, na Dálném východě, na jihu Sibiře a v některých regionech středního Ruska. Konkrétně tam, kde je i v chladném období dostatek slunečního svitu.