Kontrola NKÚ: Stejný lék stál jednu nemocnici 82 korun, jinou 820
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Nemocnice Na Homolce, Fakultní nemocnice Ostrava a Fakultní nemocnice Plzeň nakoupily během tří let léčiva za 5,5 miliardy korun bez zadávacího řízení. Za shodné léky a zdravotnické prostředky navíc platily velmi rozdílné ceny. Vyplývá to z kontroly hospodaření tří vybraných nemocnic v letech 2014 až 2016, které provedl Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ). Podle ministerstva zdravotnictví už byly učiněny kroky k nápravě.
Ministerstvo zdravotnictví nemocnice v některých kritizovaných bodech brání. Léky podle něj není vždy možné nakupovat ve veřejných zakázkách. Například v případě, že existuje jen jejich jediný výrobce nebo dodavatel, podle mluvčí ministerstva Štěpánky Čechové takový dodavatel často není ochotný se do vyhlášených veřejných zakázek přihlašovat.
„Nemocnice však musí i v takových případech zajistit poskytování zdravotní péče a potřebné léky musí nakoupit i bez uzavřené smlouvy, což tak není nutně stav odporující nastaveným pravidlům,“ dodala mluvčí. Situaci podle ní zhoršil registr smluv nad 50.000 korun, v němž nemocnice musí zveřejnit, za jakou cenu nakupují.
Podle vyjádření Fakultní nemocnice v Ostravě, která podle NKÚ nakoupila bez tendrů léky a zdravotnické prostředky za 700 milionů korun, nebyly zjištěné nedostatky závažné. Problematické nákupy léčiv bez výběrových řízení připustila při koupi život zachraňujících léků.
Také plzeňská nemocnice, která podle NKÚ nevysoutěžila zakázky na léky za 1,2 miliardy korun, považuje zjištěné nedostatky za formální. Kontrolní protokol z letošního května neobsahuje žádná konstatování nehospodárných postupů, řekla mluvčí plzeňské nemocnice Gabriela Levorová.
Kontroloři vybrali vzorek 44 shodných léčiv a 132 identických zdravotnických prostředků a porovnali ceny, za které je tyto nemocnice nakupovaly. Porovnání ukázalo, že nemocnice nakupovaly shodná léčiva a zdravotnické prostředky i od stejných dodavatelů za rozdílné ceny, v řadě případů šlo o mnohonásobné rozdíly. Například u antibiotika Amikacin byl rozdíl až desetinásobný, stálo 82, ale i 820 korun.
Nemocnice podle NKÚ často kupovaly léčiva přímo od výrobců či distributorů jen na základě objednávek. Nemocnice Na Homolce využívala výjimky v zákoně o veřejných zakázkách, když nakupovala prostřednictvím své dceřiné společnosti. Podle ministerstva ale dostala pokyn všechny takové firmy zrušit a nakupovat přímo. Zcela zrušené mají být do poloviny příštího roku. Podle vyjádření ředitele nemocnice Ivana Olivy se výsledky projevily už letos, kdy objem obchodní činnosti dceřiné firmy Holte Medical výrazně klesl a objem vysoutěžných zakázek narostl.
Ceny léčiv a zdravotnických prostředků ovlivnily také finanční bonusy, často poskytnuté dodavatelem například při odběru většího množství zboží či splnění jiných podmínek. Jaká byla skutečná cena léčiv a zdravotnických prostředků po zohlednění finančních bonusů, NKÚ ověřit nemohl kvůli způsobu vedení účetnictví nemocnic.
Nemocnice tvrdí, že bonusy používají pro úhradu zdravotní péče u podfinancovaných oborů. Bonusy za roky 2014 až 2016 se u kontrolovaných nemocnic pohybovaly od 127 do 491 milionů korun.