Povolební vyjednávání

Plán Hradu: sestavit koalici Babiše, Okamury a přeběhlíků

Povolební vyjednávání
Plán Hradu: sestavit koalici Babiše, Okamury a přeběhlíků

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

V sestavování příští vlády může hrát významnou roli Hrad. Nynějšímu prezidentovi Miloši Zemanovi by mohlo vyhovovat, pokud by spolu s Andrejem Babišem zasedl ve vládě i Tomio Okamura, vyplývá z informací Echo24. Lídr SPD a prezident Zeman oslovují podobné voliče a dnešní prezidentova podpora Okamurovi by se mu mohla vrátit v lednových prezidentských volbách.

Zeman je zatím jediný, kdo legitimizuje Okamurovo hnutí. „Já už jsem před volbami v pořadu televize Barrandov odmítl tu nálepku extremistické strany, protože jsem říkal, že charakteristickým programovým rysem této strany je přímá demokracie. A od kdy je přímá demokracie extremismus?“ uvedl Zeman v neděli pro Blesk. Okamura se netají vládními ambicemi, i když klíčový hráč ve vyjednávání o vládní koalici s hnutím SPD zatím nepočítá.

Okamura a Zeman se shodují například i v názoru na veřejnoprávní média. Prezident by byl pro zrušení koncesionářských poplatků, Okamura říká to samé a navíc hrozí zestátněním České televize a Českého rozhlasu.

Vláda Babiše (78 poslanců) a Okamury (22 poslanců) by však neměla dostatek mandátů. Aby dosáhla stojedničkové většiny, bylo by třeba sehnat pár hlasů tzv. přeběhlíků. Podle zdroje serveru Echo24 dostal poradce prezidenta Miloše Zemana Martin Nejedlý úkol takové poslance najít mezi sociálními demokraty.

Otázkou ale zůstává, zda by se Zemanovi podařilo svému oblíbenci Babišovi Okamuru „vnutit“. Ten totiž podle zdrojů Echo24 z hnutí ANO s Okamurou sestavit vládu nechce. Hodlá ji složit s ODS, se kterou má s výjimkou elektronické evidence tržeb prý „programovou shodu“. Navíc může panovat obava z příštího fungování Okamurova poslaneckého klubu. Klub, s nímž po volbách v roce 2013 ve sněmovně fungoval, se rozpadl.

Hradní mluvčí Jiří Ovčáček na dotaz serveru Echo24 nechtěl Zemanovu podporu Okamurovi potvrdit. „Postup pana prezidenta v nadcházejících několika týdnech jsem oznámil na tiskové konferenci. Více nemám co dodat,“ napsal v sms deníku Echo24.

Hnutí ANO a SPD spolu oficiálně jednaly na pondělním večerním jednání, kde se shodly na návrhu Radka Vondráčka (ANO) na předsedu sněmovny. Podle předsedy SPD Tomia Okamury souhlasí ANO i s požadavkem, aby SPD mělo místopředsedu Sněmovny. Obě hnutí také chtějí prosadit zákon o obecném referendu. Podle Okamury se ANO nebrání ani diskusi o zákazu nelegální migrace a zákazu práva šaría. O vládě však podle vyjádření místopředsedy ANO Jaroslava Faltýnka i Tomia Okamury nejednali.

SPD se nechalo slyšet, že se nechce zapojit do kabinetu, který by vedl trestně stíhaný premiér. Společný kabinet s SPD odmítl i Faltýnek. „O vládě jsme nejednali, protože jsme řekli, že do vlády s SPD nepůjdeme. To jsme řekli před volbami a naše stanovisko je pořád stejné,“ řekl po pondělním jednání místopředseda ANO.

, red