Bankovní unie eurozóny

Slovenský ministr financí žene eurozónu k dokončení bankovní unie

Bankovní unie eurozóny
Slovenský ministr financí žene eurozónu k dokončení bankovní unie

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Eurozóna by měla urychlit dokončení bankovní unie a transformaci Evropského stabilizačního mechanismu (ESM). Uvedl to v sobotu podle agentury Reuters slovenský ministr financí Peter Kažimír na mezinárodní konferenci Globsec Tatra Summit.

Představitelé eurozóny se minulý týden dohodli, že na prosincovém summitu zahájí diskusi o reformě eurozóny a dokončení bankovní unie. Francouzský prezident Emmanuel Macron minulý měsíc podpořil německou myšlenku přeměnit ESM v Evropský měnový fond (EMF), jakousi evropskou verzi Mezinárodního měnového fondu (MMF). Podle Kažimíra nyní díky příznivé politické situaci existuje prostor k reformám, který je třeba co nejlépe využít.

Hlavní ústavní činitelé Slovenska v tomto týdnu vydali společné prohlášení, ve kterém potvrdili proevropské a proatlantické směřování země, a přihlásili se k myšlence být v jádru EU. „Budeme společně podporovat budoucnost Slovenska v jádru evropské integrace,“ uvádí se v prohlášení.

Kažimír byl podle agentury Reuters zmíněn jako možný nástupce Nizozemce Jeroena Dijsselbloema v čele takzvané euroskupiny, která sdružuje ministry financí členských zemí eurozóny.

Dijsselbloem tento měsíc oznámil, že zůstane v čele euroskupiny až do konce svého funkčního období v polovině ledna, i když už nebude nizozemským ministrem financí. Uvedl rovněž, že o jeho nástupci bude euroskupina hlasovat na svém prosincovém zasedání.

Dijsselbloem vede euroskupinu od roku 2013. Letos se stal terčem ostré kritiky ze strany Portugalska, Itálie, Španělska a Řecka, když řekl, že jihoevropské země v době dluhové krize čerpaly finanční pomoc od bohatšího severu a přitom utrácely za „pití a ženy“.

,

28. října 2017