Začaly volby do Sněmovny, v pátek hlasovaly víc než dvě pětiny voličů

Začaly volby do Sněmovny, v pátek hlasovaly víc než dvě pětiny voličů

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

V Česku začaly volby do Poslanecké sněmovny, jejichž výsledky určí podobu nové vlády. Více než osm milionů oprávněných voličů má možnost vybírat poslance z rekordních 31 stran a hnutí. O 200 poslaneckých křesel usiluje zhruba 7500 kandidátů. Mezi prvními voliči byli v pátek odpoledne tradičně lídři politických stran. Lidé mohou hlasovat do pátečních 22:00 a v sobotu od 08:00 do 14:00. Mnoho volebních komisařů hlásí vyšší zájem o hlasování než před čtyřmi lety – v první den voleb si poslance přišly vybrat více než dvě pětiny voličů.

Po sečtení výsledků čekají strany jednání o novém politickém uspořádání. Prezident Miloš Zeman poté, co odevzdal svůj hlas, zopakoval, že jednáním o sestavení vlády pověří vítěze voleb. Letošní hlasování není zásadní ani zlomové, takové označení je jen reklamní kampaní, řekl prezident. Odpoledne při návštěvě Plzeňského kraje avizoval, že zasedání nově zvolené Sněmovny svolá s využitím maximální třicetidenní lhůty, kterou mu umožňuje ústava. Přál by si, aby byl dostatek času na diskusi nejenom na téma předsedy, ale i celého předsednictva dolní komory. Zeman rovněž plánuje, že po 28. říjnu se sejde postupně s vedením všech parlamentních stran, aby se seznámil s jejich představami o povolebním scénáři.

Předseda ANO Andrej Babiš, jehož hnutí je považováno za favorita voleb, chce volby vyhrát tak, aby nešlo vytvořit vládu bez ANO. Nechtěl ale tipovat, na jaký procentní zisk hnutí dosáhne. Po odevzdání hlasu vyjádřil přání, aby se do Sněmovny dostalo co nejméně stran. Lídr sociální demokracie Lubomír Zaorálek před novináři označil svou stranu za jistotu v dnešním světě a prohlásil, že by chtěl skoncovat s levnou prací.

favorit voleb Andrej Babiš už odvolil - foto: jan zatorsky

Během odpoledne a večera přišli volit i další předsedové stran a také bývalý prezident Václav Klaus, který doufá, že lidé význam parlamentních voleb nepodcení. Předvolební kampaň označil za mdlou, bojí se nízké volební účasti. Klaus přiznal, že poprvé využil možnost preferenčního hlasu a volil ODS, v níž dříve působil jako předseda a zakládal ji. „Volbu mi usnadnil syn,“ řekl Klaus, který jinak není příznivcem preferenčních hlasů. 

Šéf komunistů Vojtěch Filip věří, že jeho strana obhájí pozice a Česko zůstane parlamentní demokracií. Předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek vyloučil spolupráci lidovců s extremisty nebo stranou, ve které by byl trestně stíhaný člověk.

Šéf SPD Tomio Okamura chce dosáhnout dvouciferného výsledku, aby jeho hnutí mohlo po volbách prosazovat svůj program, zejména pak zákon o všeobecném referendu. Hnutí podpořila i francouzská krajně pravicová politička Marine Le Penová. Předseda Pirátů Ivan Bartoš má za cíl zisk aspoň deseti procent hlasů, ve dvojciferný výsledek doufá i lídr ODS Petr Fiala. Podle šéfa TOP 09 Miroslava Kalouska mají volby dvě hlavní témata – budoucnost právního státu a směřování zahraniční politiky. Předáci Strany zelených i STAN vyjádřili přesvědčení, že jejich uskupení se do Sněmovny dostanou, i když průzkumy jim předvídaly, že nepřekročí pětiprocentní hranici nutnou pro zisk mandátů.

Ve Velkém Meziříčí sněmovní hlasování doprovází místní referendum o chystaných úpravách historického centra, podle zjištění ČTK se ho účastní mírně méně lidí než voleb. Drobný incident musel řešit předseda volební komise v jedné pardubické základní škole. Poslal převléknout člena komise, který přišel v tričku s protiislámskou symbolikou. Ve volebních místnostech je zakázána agitace.

Lidé mohou přijít volit téměř v 14 900 volebních místnostech v Česku i na českých velvyslanectvích v zahraničí. Volebního práva využili také někteří lidé v nemocnicích, domovech seniorů nebo věznicích. Voliči vybírají jednu stranu nebo hnutí a na kandidátce mohou zakroužkovat maximálně čtyři jména, kterým udělí takzvaný preferenční hlas. Takzvané kroužkování v minulosti často významně zamíchalo pořadím na kandidátní listině.

O začátku pátečního hlasování informovala i řada světových agentur. Favoritem voleb je podle všech Babiš. Předsedu hnutí ANO označují za populistu a euroskeptika a přirovnávají jej k bývalému italskému premiérovi Silviu Berlusconimu či americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi. Podle některých agentur ale nemá Babiš premiérské křeslo vůbec jisté. Například německá agentura DPA připomíná, že třiašedesátiletého multimiliardáře stíhá policie kvůli podezření z dotačního podvodu. „Kritici populisty Babiše varují před prohloubením příkopu mezi Západem a Východem EU,“ napsala DPA.

Výsledky známy do pozdního večera

Poslední voliči budou v sobotu moci odevzdat svůj hlas těsně před 14:00, kdy možnost volit podle zákona skončí. Než členové okrskové komise volební místnost uzavřou, musejí ještě umožnit hlasování všem, kteří jsou ve volební místnosti nebo před ní. Teprve poté prohlásí předseda okrskové komise hlasování za ukončené.

Komise pak začnou sčítat hlasovací lístky a další údaje, jako je například počet voličů. Tyto informace následně postoupí ke zpracování výsledků voleb Českému statistickému úřadu, který výsledky hlasování zveřejní na volebním serveru. Volební výsledky budou zveřejňovány průběžně, většina z nich by mohla být známa do pozdního večera.

,

20. října 2017