Vánoce vs. sekularizace

„Zbavme se Vánoc,“ vyzývá irský katolický kněz

Vánoce vs. sekularizace
„Zbavme se Vánoc,“ vyzývá irský katolický kněz

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Křesťané by měli přestat používat slovo Vánoce, protože je prý ukradl Santa se soby. Podle otce Desmonda O’Donnella by si také křesťané měli přiznat, že už Vánoce a Velikonoce nemají žádný posvátný význam. Zprávu přinesl The Guardian.

„Ztratili jsme Vánoce, tak jak jsme ztratili Velikonoce, měli bychom to slovo zcela opustit. Musíme ho nechat být, bylo uneseno, a musíme si to uvědomit a přijmout to. Já se jen snažím zachránit skutečnost Vánoc pro věřící tím, že se zbavím slova Vánoce a nahradím ho jiným,“ řekl O‘Donnell. Nedodal však jakým slovem chce Vánoce nahradit. Význam Vánoc podle něj časem podlehl komerci.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Irský farář také dodal, že se rozhodně nesnaží znevažovat nevěřící, pouze žádá o prostor pro skutečné věřící, pro které Vánoce nejsou spojovány se Santou Klausem a jeho spřežením. Sám říká, že jeho náboženská zkušenost se skutečnými Vánocemi je pro něj velmi hluboká, ale i bezvěrci si zaslouží a také potřebují svou oslavu, protože je to základní lidská dynamika, kterou lidé v těžkém životě potřebují.

O‘Donnell svou kritikou současných poměrů reagoval na snahu několika organizací, které kritizovaly akci pekařského řetězce Greggs, který nahradil Ježíška v jesličkách párkem v rohlíku. Organizace Freedom Association vyzývala k bojkotu společnosti, která se později omluvila.

Čtěte také: Německá škola v Istanbulu ‚zakázala‘ Vánoce, němečtí politici se bouří

jk, red

19. listopadu 2017