Anexe Krymu

Rusové nesouhlasí se Zemanem. 90 % jich odmítá platbu za Krym

Anexe Krymu
Rusové nesouhlasí se Zemanem. 90 % jich odmítá platbu za Krym

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Devíti z deseti Rusů se nelíbí nápad českého prezidenta Miloše Zemana, aby Moskva vyplatila Kyjevu odškodnění za ukrajinský poloostrov Krym anektovaný Ruskem. Vyplývá to z průzkumu státního střediska pro výzkum veřejného mínění VCIOM, o kterém ve čtvrtek informovala agentura TASS. Se Zemanem souhlasila jen čtyři procenta dotázaných.

Zeman minulý týden při vystoupení ve Štrasburku před Parlamentním shromáždění Rady Evropy označil anexi Krymu za „fait accompli“, tedy za hotovou věc. Kyjev a Moskva by se podle něj měly dohodnout na kompenzaci, ať v penězích či v ropě a plynu. Nápad rozhořčeně odmítl Kyjev, ale i Kreml, podle kterého o kompenzacích nemůže být řeči.

V ruském průzkumu Zemanův návrh 79 procent dotázaných „vůbec nepodporuje“ a dalších 11 procent „spíše nepodporuje“. Nápad odškodnit Ukrajinu za Krym podpořil jen každý pětadvacátý z dotázaných, i když v případě nejmladší věkové kategorie od 18 do 24 let skoro pětina.

Polovina účastníků průzkumu argumentovala, že Krym historicky patří Rusku, 15 procent nechápalo, proč by Rusko mělo Ukrajinu odškodňovat, a 13 procent – shodně s Kremlem – ujišťovalo, že o připojení k Rusku rozhodli sami obyvatelé Krymu, a tak by Rusko nemělo nic platit.

Podpora připojení Krymu k Rusku mezi Rusy podle VCIOM vzrostla z loňských 87 na nynějších 93 procent.

„Z racionálního hlediska se Zemanův návrh nezdá nesmyslný: Rusko by tím získalo možnost urovnat vztahy s Evropskou unií a Ukrajinou. Ale tento ‚monetární‘ přístup k řešení krymské otázky odporuje hodnotám většiny Rusů ohledně vlasti: Krym již považují za její přirozenou a už nespornou součást. Ani normalizaci vztahů se Západem nepovažují Rusové za důvod, proč by se měli zřeknout důležitých zásad,“ poznamenal k výsledkům průzkumu Stěpan Lvov z VCIOM.

,

19. října 2017