Znovu se bude řešit spolupráce Babiše s StB, rozhodl ústavní soud
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Slovenský ústavní soud ve čtvrtek zrušil pravomocná rozhodnutí slovenského nejvyššího i krajského soudu, podle nichž je šéf hnutí ANO Andrej Babiš neoprávněně veden v archivních svazcích někdejší československé tajné policie StB jako agent. Zlomovým verdiktem soud vyhověl stížnosti Ústavu paměti národa (ÚPN) a vrátil případ odvolacímu krajskému soudu v Bratislavě k novému projednání. Babiš, nespokojený s tímto krokem, se dál hodlá bránit soudní cestou a chystá se žalovat slovenské ministerstvo vnitra.
Verdikt byl vynesen týden před parlamentními volbami v České republice, v nichž je podle všech průzkumů Babišovo hnutí favoritem. Babiš spolupráci s StB popírá.
Slovenský ústavní soud své rozhodnutí opírá o konstatování, že slovenské soudy rozsudky chybně založily na svědectví bývalých příslušníků StB nezproštěných mlčenlivosti. Ústavní soud také zpochybnil věrohodnost těchto svědků. Navíc dospěl k závěru, že žalovanou stranou ve sporech o evidenci osob v dokumentech StB nemá být ÚPN. Bratislavský krajský soud, kterému ústavní soudci kauzu vrátili, by proto měl Babišovu žalobu zamítnout. Musí totiž v novém procesu názor ústavního soudu respektovat.
Zpráva z košického sídla ústavního soudu rozbouřila politickou scénu v Praze a znásobila útoky na šéfa hnutí ANO, přestože slovenský soud kriticky hodnotil procesní postupy a k Babišově vztahu s StB se přímo nevyslovil. Podle předsedy ODS Petra Fialy nicméně rozhodnutí soudců potvrzuje, že Babiš nemá ve vládě nebo ve funkci premiéra co dělat. Podle předsedy TOP 09 Miroslava Kalouska rozhodnutí znamená, že ANO vede právoplatně evidovaný udavač tajné bezpečnosti.
Babišovi vadí, že kauza se vrací na začátek. Bývalý ministr financí napsal, že případ nyní bude zneužívat jeho politická konkurence v předvolební kampani. Hodlá se dál bránit u soudů. Lidé neoprávněně evidovaní ve svazcích StB, kteří zažalovali slovenský Ústav paměti národa, podle něj budou muset žalovat ministerstvo vnitra. „Dobře. Budeme ho žalovat, a ten boj opět vyhrajeme, protože jsem spolupráci s StB nikdy nepodepsal a nikdy jsem s StB nespolupracoval,“ uvedl.
Bratislavský rodák Babiš vědomou spolupráci s StB popírá dlouhodobě. Archivní dokumenty tvrdí, že v roce 1980 se stal takzvaným důvěrníkem StB a že ho o dva roky později ke spolupráci s tajnou policií coby agenta s krycím jménem Bureš získal nadporučík StB Július Šuman. Ten ale u slovenského okresního soudu prohlásil, že tato informace není pravdivá. Babiš k StB podle Šumana naverbován nebyl, přestože ÚPN soudům předložil 12 různých svazků, ve kterých je Burešovo jméno uvedeno.