Babiše rozčílily informace od Šumana o Čapím hnízdu. Podává trestní oznámení
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Předseda hnutí ANO Andrej Babiš podává trestní oznámení kvůli twitterovému účtu skupiny Šuman, kde se postupně objevují některé dokumenty o jeho aktivitách či zvukové nahrávky. Činnost anonymní skupiny už překročila všechny meze, uvedl Babiš na pondělní tiskové konferenci na ministerstvu životního prostředí. Dále uvedl, že farmu nikdy nevlastnil, stejně jako Agrofert.
Reagoval tak na víkendové zveřejnění dokumentů o Farmě Čapí hnízdo. Z dokumentů britské banky HSBC totiž vyplývá, že farma Čapí hnízdo patřila přímo do společnosti Agrofert. To je v přímém rozporu s tím, co dlouhodobě a od počátku vypuknutí aféry tvrdí Andrej Babiš, tedy, že farma v žádném případě nebyla součástí Agrofertu.
Mezi zveřejněnými dokumenty banky HSBC je mimo jiné žádost o půjčku pro Farmu Čapí hnízdo, která je prezentována jako kongresové, výzkumné a školicí centrum skupiny Agrofert. Hlavním zákazníkem a zdrojem příjmů budou podle žádosti firmy ze skupiny Agrofert, která je v žádosti uváděna jako mateřská skupina Farmy Čapí hnízdo.
Farma „nebude závislá na cestovním ruchu a kongresové turistice“, píše se v žádosti, v jejímž textu je opakovaně zmíněna přidělená padesátimilionová dotace. „Farma Čapí hnízdo je společnost vlastněná přímo panem Andrejem Babišem,“ uvádí žádost jako podkladovou informaci.
Babiš v pondělí uvedl, že dokumenty neviděl. „Můj právní zástupce podává trestní oznámení, protože jednoznačně už ten Šuman překročil meze. Propojení Šumana s některými českými novináři je jednoznačné,“ konstatoval. K pravdivosti a pravosti dokumentů se nechtěl šéf hnutí ANO vůbec vyjadřovat. „Ať ověří policie, jestli jsou pravdivé. Agrofert ani já jsme nikdy farmu nevlastnili,“ řekl.
Banka HSBC uvedla, že její interní pravidla nedovolují vyjadřovat se ke skutečnostem, které se mohou týkat třetích osob. „Či zda konkrétní společnosti byly našimi klienty. HSBC dodržuje přísné principy ochrany klientských dat a jakýmkoliv případným porušením těchto pravidel se vážně zabývá. HSBC je vázána příslušnými povinnostmi vůči orgánům činným v trestním řízení,“ uvedla společnost.
Šéf hnutí ANO už v květnu podal jedno trestní oznámení kvůli uniklým nahrávkám, které obsahovaly rozhovory s novinářem Markem Přibilem, u policie s ní ale neuspěl. Nezjistily se skutečnosti, které by nasvědčovaly tomu, že byla naplněna skutková podstata některého z trestných činů.
„S definitivní platností nebyly v této věci zahájeny úkony trestního řízení. Ta věc je vlastně skončená. Skutečnost, že dojde k nahrání někoho bez jeho souhlasu, ještě nezakládá trestní odpovědnost,“ citovala tehdy ČT státního zástupce Martina Černého.
Twitterový účet Skupiny Šuman publikoval v květnu také několik dalších Babišových nahrávek, na kterých Babiš mluvil vulgárně o ministrech nebo diskutoval s novinářem svého bývalého deníku, kdy zveřejnit materiály o politických soupeřích. Sněmovna kvůli tomu v květnu přijala usnesení, že Babiš veřejně lhal a zneužíval svá média ke kompromitaci politických rivalů. Na účtu se objevila například také nahrávka, kde Babiš hovoří o opavské firmě FAU, která skončila po zásahu finanční správy v konkurzu.
V souvislosti s případem farmy Čapí hnízdo obdrželo státní zastupitelství na konci září usnesení o zahájení trestního stíhání, ale neupřesnilo, koho se týká. V případu vydala Babiše a místopředsedu ANO Jaroslava Faltýnka Sněmovna v září k trestnímu stíhání. Babiše podle žádosti o vydání podezírá z dotačního podvodu a poškození finančních zájmů EU, podle vyšetřovatelů údajný podvod řídil. Faltýnek se měl dopustit dotačního podvodu. Babiš i Faltýnek vinu popírají. Tvrdí, že kauza je má poškodit před volbami.
Farma patřila do přelomu let 2007 a 2008 do Babišova Agrofertu. Poté změnila formu vlastnictví, a nebylo tak možné dohledat její majitele. Díky změně dosáhla na evropskou dotaci, kterou by jako firma z koncernu Agrofert podle všeho dostat nemohla.
Po několika letech, kdy dodržovala dotační podmínku, se společnost vrátila mezi firmy Agrofertu. Babiš loni v březnu na mimořádné schůzi Sněmovny ke kauze Čapí hnízdo svolané z popudu opozice řekl, že v době získání dotace vlastnili farmu jeho dvě dospělé děti a bratr jeho partnerky.