Kauza Čapí hnízdo

Stíhání Babiše za Čapí hnízdo se přeruší. Vydá ho nová sněmovna?

Kauza Čapí hnízdo
Stíhání Babiše za Čapí hnízdo se přeruší. Vydá ho nová sněmovna?

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Trestní stíhání Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka (oba ANO) v kauze Čapí hnízdo může po volbách dostat nový ráz. Výsledek voleb ukázal, že nová sněmovna bude znovu stát před úkolem vydat, či nevydat Babiše a Faltýnka k trestnímu stíhání. Oba totiž zvolením do sněmovny znovu získali imunitu. Sám Faltýnek je optimistický. Věří, že státní zástupce stíhání zastaví.

Stíhání obou poslanců v dotační kauze Čapí hnízdo může po volbách, v nichž triumfovalo hnutí ANO, vyšumět. Věří tomu první místopředseda hnutí Faltýnek. Státní zástupce by mohl trestní stíhání zastavit, uvedl v sobotu v České televizi. „Jak pan Babiš, tak já jsme dnes ve 14 hodin získali znovu mandát. Takže je to v jiné poloze. Nevím, jak to bude dál pokračovat ve smyslu další žádosti policie o vydání, kdy přijde, jestli přijde. My jsme oba podali stížnost ke státnímu zástupci. Z našeho pohledu je to jednoznačně vykonstruovaná kauza,“ uvedl Faltýnek v sobotu. „Věřím tomu, že státní zástupce trestní stíhání zastaví,“ řekl Faltýnek.

Farma Čapí hnízdo patřila do přelomu let 2007 a 2008 do holdingu Agrofertu. Poté změnila formu vlastnictví, a nebylo tak možné dohledat její majitele. Díky změně dosáhla na evropskou dotaci, kterou by jako firma z koncernu Agrofert podle všeho dostat nemohla. Po několika letech, kdy dodržovala dotační podmínku, se společnost vrátila mezi firmy Agrofertu. Babiš loni v březnu řekl, že v době získání dotace byla farma napsaná na jeho dvě dospělé děti a bratra jeho ženy. Vyšetřování farmy označuje Babiš i Faltýnek za účelovou kampaň.

Stíhání předsedy hnutí ANO Babiše a Jaroslava Faltýnka v kauze Čapí hnízdo se zpětně přeruší k datu 21. října poté, co Státní volební komise vyhlásí výsledky voleb, uvedl ústavní právník Aleš Gerloch. Obviněni ale zůstanou další aktéři kauzy Čapí hnízdo. O druhém vydání ke stíhání poslanců Babiše a Faltýnka bude rozhodovat nová Poslanecká sněmovna nejdříve po 20. listopadu. Dříve se totiž sněmovna nesejde. Prezident Miloš Zeman už v pátek avizoval, že ji svolá s využitím nejdelší možné lhůty. Tedy třicet dní po volbách.

Dolní komora první vydání Babiše a Faltýnka odhlasovala v září. Pro vydání zvedlo ruku 123 ze 134 přítomných poslanců. Poslanci hnutí ANO se tehdy hlasování nezúčastnili, Babiš a Faltýnek své vydání podpořili. Nabízí se tedy otazník, jak budou hlasovat příští poslanci a případní koaliční partneři ANO. Pro vydání stačí nadpoloviční většina přítomných poslanců. Pokud Babiše s Faltýnkem dolní komora vydat odmítne, bude trestní stíhání pokračovat až ve chvíli, kdy by oba poslanci ztratili mandát.

Nyní by poslancům za hnutí ANO, kteří získali 78 mandátů, stačilo pouze dalších 23 poslanců, s nimiž by stojedničkovou většinou zabránili vydání obou poslanců v případě hlasování všech 200 poslanců. A ještě méně poslanců by hnutí pro záchranu svého šéfa potřebovalo, pokud se k hlasování o vydání nesejde sněmovna celá.

Před volbami dávali lídři politických stran najevo, že obvinění Andreje Babiše je překážkou ve společné vládě. Za problém to mezi jinými označil šéf lidovců Pavel Bělobrádek i volební lídr ČSSD Lubomír Zaorálek. Česko přesto může mít poprvé obviněného premiéra. Prezident Zeman mnohokrát uvedl, že pověří sestavením vlády vítěze voleb. Tím je se ziskem 29,64 procent hlasů hnutí ANO.

I v případě, že dolní komora Babiše a Faltýnka ke stíhání znovu nevydá, ostatní obvinění v kauze zůstávají platná. Obviněná například zůstává náměstkyně primátora Jihlavy Jana Mayerová (ANO).

Do trestního stíhání v kauze Čapí hnízdo může vstoupit i prezident Miloš Zeman, jenž pravidelně vystupuje jako Babišův obhájce. Ovlivnit ho může co nejpozdějším svoláním sněmovny, jež by mohla oba poslance opětovně vydat. V pátek před volbami oznámil, že po volbách svolá Poslaneckou sněmovnu s využitím maximální lhůty. Tedy možná až v pondělí 20. listopadu. Zasedání sněmovny svolává dle ústavy prezident tak, aby bylo zahájeno nejpozději třicátý den po dni voleb. Pokud tak neudělá, sněmovna se sejde třicátý den po dni voleb.

Babiš s Faltýnkem nejsou jediní, kteří budou znovu vydáváni dolní komorou. Sněmovna bude dále rozhodovat o nově zvolených poslancích Bohuslavu Svobodovi (ODS) a Martinovi Půtovi (Starostové a nezávislí). Půta je stíhán kvůli korupci. Svoboda je obviněn z porušení povinnosti při správě cizího majetku a porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže kvůli jedné zakázce v kauze Opencard. Sněmovna ho vydala v únoru 2014.