TOP 09 na hraně pádu

Drama v TOP 09. Slavili jako vítězové, ale sotva přelezli 5 %

TOP 09 na hraně pádu
Drama v TOP 09. Slavili jako vítězové, ale sotva přelezli 5 %

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Pro TOP 09 znamenaly sněmovní volby neúspěch. Zatímco v předčasných volbách před čtyřmi lety, kterým předcházel pád Nečasovy vlády a neschválení Rusnokova kabinetu, získala topka 11,99 % a 26 mandátů, letos dosáhla jen na 7 křesel a 5,31 % hlasů. Navíc do poslední chvíle hrozilo, že se do dolní komory parlamentu poslanci za TOP 09 vůbec nedostanou.

Nálada ve volebním štábu byla od začátku překvapivě uvolněná, a to i navzdory prvním odhadům, které straně přisuzovaly okolo 3 % hlasů. Ve chvíli, kdy byla sečtena především menší města a vesnice, mluvil Miroslav Kalousek o tom, že z průběžných výsledků nervózní není. Byl také přesvědčen o tom, že se jeho strana nakonec do sněmovny dostane. Okolo půl čtvrté odpoledne nicméně z volebního štábu zmizel a před novináře znovu vystoupil až na závěrečné tiskové konferenci po 18. hodině.

To Dominik Feri, vedle čestného předsedy Karla Schwarzenberga v současnosti zřejmě nejpopulárnější politik TOP 09, byl celou dobu ve volební štábu, seděl mezi novináři a ochotně dával rozhovory.

Hlasy pro TOP 09 nicméně v průběhu odpoledne začaly po setinkách stoupat. Bylo to dané tím, jak byly postupně sčítány hlasy ve velkých městech. Nálada ve štábu ale příliš optimistická nebyla. „Budeme mít okolo 4,5 % hlasů,” zaznívalo ze štábu rezignovaně. Samozřejmě pouze mimo záběry televizních kamer a zapnuté diktafony novinářů.

Dominik Feri. - Echo24

Jak se strana blížila magické hranici 5 %, vzrůstalo ve štábu i nadšení. Přítomní tleskali a hlasitě oslavovali každou desetinu hlasů. Ovšem až okolo půl šesté večer bylo jasné, že se TOP 09 do sněmovny dostane. Přítomní členové to oslavili aplausem, výskotem a pokřikováním.

Pro TOP 09 však letošní volby znamenají velkou porážku, o tom není pochyb. Od roku 2010, kdy nově založená strana v čele s tehdejším předsedou Karlem Schwarzenbergem získala rekordních 16,7 % hlasů, klesla postupně k 11,99 % hlasů v roce 2013 až k nynějším 5,31 %.

Topku zachránily před definitivním pádem čtyři kraje. Pouze v Praze (12,64 %), Středočeském (6,33 %), Jihočeském (5,30 %) a Královehradeckém kraji (5,13 %) se strana dostala přes pětiprocentní hranici. Sám Schwarzenberg zdůraznil, že topku tradičně zachránila Praha.

Za TOP 09 se do sněmovny dostalo celkem 7 poslanců. Třebaže na Královehradecku získala strana lehce přes 5 % hlasů, ani její jednička v kraji, bývalý ministr zdravotnictví Leoš Heger, se do sněmovny nedostal. Za Prahu se poslancem stal opět devětasedmdesátiletý Karel Schwarzenberg, jednička v kraji, s celkovými 19 370 preferenčních. Na druhém místě skončil jedenadvacetiletý Dominik Feri, který přitom kandidoval z posledního 36. místa. Třetí byla dvojka na kandidátce Markéta Pekarová Adamová.

Jaromír Štětina a Miroslav Kalousek. - Echo24

Předseda Kalousek kandidoval proti šéfovi ANO Andreji Babišovi ve Středočeském kraji. Třebaže se mezi některými voliči „vzdouvala“ vlna podpory a vyřizovali si voličské průkazy, aby Kalouska v přímém boji proti Babišovi podpořili, šéfovi TOP 09 to nestačilo. Získal zde 19,2 % hlasů, tedy 8 018 hlasů, mnohem méně než vítěz kraje Babiš s 48 645 hlasy. Poslankyní se stala ještě pátá na kandidátce Helena Langšádlová.

Šestého poslance získala TOP 09 díky používanému volebnímu systému v Jihomoravském kraji. Je jím lékař Vlastimil Válek. Sedmým do party se stal za Jihočeský kraj František Vácha.

Miroslav Kalousek sice volební výsledky označil za zklamání, současně ale odmítl odpovědět na otázku, jestli bude znovu kandidovat na předsedu strany. Sněm TOP 09 proběhne už v listopad a Kalousek na tiskové konferenci po sečtení hlasů prohlásil, že ví, jestli na něm bude znovu kandidovat na předsedu. Své rozhodnutí ale odmítl novinářům sdělit s tím, že ho nejdříve řekne svým nejbližším spolupracovníkům na úterním předsednictvu strany.