Povolební vyjednávání

Konec jednání s TOP 09 a STAN. Chovají se k nám nepřátelsky, řekl Babiš

Povolební vyjednávání
Konec jednání s TOP 09 a STAN. Chovají se k nám nepřátelsky, řekl Babiš

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Hnutí ANO se už ve druhém kole povolebního vyjednávání se stranami, které uspěly ve sněmovních volbách, nesetká se STAN a TOP 09. Uvedl topředseda vítězného hnutí ANO Andrej Babiš. Vládu i s důvěrou Sněmovny by rád měl do Vánoc.

„Tam už není co řešit. Oni mají v podstatě minimální počet poslanců. K nám se chovají nepřátelsky,“ řekl Babiš k ukončení vyjednávání se STAN a TOP 09. Druhé kolo jednání začíná ve čtvrtek, kdy se ANO znovu setká s představiteli hnutí Svoboda a přímá demokracie. V pátek žádné schůzky naplánované nejsou, pokračovat chce ANO v pondělí.

Úvodní kolo vyjednávání nepřineslo ani přibližnou představu o podobě případné budoucí vlády, jednalo se hlavně o uspořádání Sněmovny. „Oni všichni říkají, že nechtějí do vlády. Já tomu rozumím, že chtějí být v opozici. My říkáme, domluvme se na Sněmovně, zkusíme to ještě a uvidíme, jak se k tomu postaví,“ řekl ČT Babiš. Do konce listopadu by podle něj mělo být jasno, jako bude mít vláda formu, tedy jestli půjde o koalici nebo například menšinovou vládu.

Pro sestavení většinové vlády by museli představitelé ostatních stran, které přicházejí pro vládní spolupráci s ANO v úvahu, ustoupit od dosavadních vyhlášení, že s předsedou hnutí Babišem, případně s ANO jako takovým, do koalice nepůjdou. V podstatě totéž platí i pro vznik menšinového kabinetu.

Prezident Miloš Zeman už ohlásil, že Babiše pověří vyjednáváním o sestavení vlády příští úterý. Navíc se zapojí do povolebního vyjednávání, na zámku v Lánech bude jednat v příštích dvou týdnech s představiteli sněmovních stran.

Na dohodu o Sněmovně mají strany ještě necelý měsíc, poslanci by se měli sejít na ustavující schůzi 20. listopadu. Pokud by dohoda nevznikla, schůze, jež trvala před čtyřmi lety dva dny, se může protáhnout. Teprve po jejím skončení podá demisi současná vláda premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD).

Volby jasně vyhrálo ANO 2011, které díky půldruhému milionu hlasů obsadilo ve dvousetčlenné Sněmovně 78 křesel. Pětadvacet poslanců bude mít ODS, po 22 mandátech Piráti a SPD. KSČM a ČSSD získaly shodně 15 křesel, o zbytek se podělily KDU-ČSL, TOP 09 a STAN.

,

25. října 2017