pomoc ukrajině

Spojené státy prý zvažují dodávku zbraní Ukrajině za miliardu

pomoc ukrajině
Spojené státy prý zvažují dodávku zbraní Ukrajině za miliardu

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Spojené státy zvažují dodávku protitankových raket Javelin a dalších zbraní Ukrajině za 47 milionů dolarů (asi miliarda Kč). Uvedla to na svém webu televize ABC s odvoláním na nejmenovaný zdroj z ministerstva zahraničí, podle kterého tyto zbraně mají prozápadní vládě v Kyjevě pomoci „odrazit agresi proruských separatistů“ v Donbasu na východě země. Prodej amerických zbraní Ukrajincům i jeho financování podle ABC doporučila rada národní bezpečnosti, schválit jej však musí Kongres a prezident Donald Trump.

Jeho předchůdce Barak Obama se omezoval na dodávky vojenské výstroje a techniky, například terénních automobilů, nikoliv však zbraní.

O možnosti dodávek amerických zbraní Ukrajincům se v médiích spekuluje už od léta, Bílý dům však dosud nepotvrdil, že by prezident s tímto krokem souhlasil.

Ruský prezident Vladimir Putin mezitím Američany varoval, že takový krok situaci na Ukrajině jedině zhorší a že zbraně, ukořistěné separatisty, by se mohly objevit v jiných konfliktních oblastech.

Vojenská spolupráce mezi Kyjevem a Washingtonem má být podle šéfa ukrajinské diplomacie Pavla Klimkina vzájemně výhodná: Ukrajinci dostanou moderní americké zbraně – i když přesný termín ještě nemůže říci – a na oplátku poskytnou Američanům „zkušenosti z boje proti Rusům“.

Ruský internetový list Gazeta.ru připomněl, že američtí senátoři tento týden schválili návrh obranného rozpočtu na příští rok, který podle ukrajinských diplomatů počítá s udělením vojenské pomoci Kyjevu ve výši 350 milionů dolarů (asi 7,6 miliardy Kč). I tento dokument čeká na Trumpův podpis.

Konflikt v Donbasu si od dubna 2014 vyžádal podle odhadu OSN více než 10  tisíc životů.

,

19. listopadu 2017