Asteroid prosviští jen těsně kolem Země

Asteroid prosviští jen těsně kolem Země

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

To bude těsné. Je velký jako dům a ve čtvrtek ráno, 12. října, jen těsně mine Zemi – o pouhých 44 tisíc kilometrů. To je zhruba třiapůlkrát tolik, kolik činí průměr naší planety. Vzdálenost mezi Zemí a Měsícem je jen  devětkrát větší – zhruba 400 tisíc kilometrů, píše magazín Der Spiegel.  

V případě, že by asteroid „2012 TC4“ zasáhl Zemi, mělo by to vážné následky. Přibližně takové jako třeba roku 2013 v okolí ruského města Čeljabinsk. Tehdy asteroid podobné velikosti způsobil silné rázové vlny, když se rozpadal při průletu atmosférou. Zranění utrpělo asi 1500 lidí a sedm tisíc budov bylo poškozeno. Kdyby vesmírné těleso mířilo k Zemi v jiném úhlu, mohly být následky mnohem horší. 

Vzhledem k tomu, že další dopad asteroidu či velkého meteoritu je jen otázkou času, vědci chtějí vyvodit z průletu "2012 TC4" kolem naší planety důležité poznatky pro budoucnost. Asteroid, jehož průměr americká vesmírná agentura NASA odhaduje na 12 až 27 metrů, nabízí „jedinečnou příležitost otestovat mezinárodní schopnosti pro detekci a sledování objektů v blízkosti Země a společnou reakci na skutečnou hrozbu“, uvedla Evropská kosmická agentura (ESA).

„Případ jako v Čeljabinsku se vyskytne jednou za 40 až 50 let,“ říká Rüdiger Jehn z Evropského střediska kosmických operací (ESOC) v Darmstadtu. A k události jako před 108 lety, kdy 40 metrů velké těleso z vesmíru  zničilo na Sibiři dva tisíce kilometrů čtverečních lesa, dochází jen jednou za 300 roků.

„Čím větší asteroid, tím menší je pravděpodobnost jeho střetu se Zemí. K dopadu planetky, která způsobila vyhynutí dinosaurů, došlo před 65 miliony let,“ poznamenává Jehn.

Pokud se nějaké velké a potenciálně nebezpečné nebeské těleso blíží k Zemi, nabízejí současné možnosti kontroly podle odborníků lidstvu obvykle několik let až desetiletí náskok, aby přijalo ochranná opatření. "Zřejmou volbou by byl kinetický střet," říká Jehn. Aby byl odkloněn ze své dráhy, nechal by se asteroid srazit s jiným objektem. Jehn sám se zabývá jevem zvaným Gravity Tractor, při němž vesmírná loď letí kolem asteroidu a vychýlí ho z jeho kursu působením vzájemné přitažlivosti.

"V případě nutnosti je také možný také jaderný úder, ale to musíme  přenechat Američanům." V Evropě není ochota to otestovat, "říká Jehn.

animace asteroidu blížícího se k Zemi - Foto: NASA

Jehn usiluje o systém včasné výstrahy, který by ohrožené lidi varoval zhruba týden předem. Řekli bychom lidem, aby třeba zůstali ve svých sklepech, je to jako varování před tornádem. Lze to velmi dobře předvídat a je možné se vyhnout velkým škodám. To by byl podle Jehna velký pokrok.

Rozpočty k tomu určené jsou zatím spíše skromné. U agentury ESA je podle Jehna v příštích čtyřech letech na sledování asteroidů a obranu před nimi k dispozici 26 milionů eur. Hlavní pozornost se věnuje jejich odhalování. Programy u Organizace spojených národů běží momentálně s velmi úsporným rozpočtem.

V současné době jde o to, prozkoumávat celoplošně oblohu, pátrat v ní po přilétajících objektech a uzavírat mezery v pozorování. Proto chce ESA roku 2019 uvést do provozu takzvaný Fly-Eye-Telescop. Ale ani tehdy nebude absolutní jistota. Zhruba 15 až 20 procent objektů se k Zemi přibližuje od Slunce a jsou pro dalekohledy neviditelné.

,