Duka se brání kritice za dopis Okamurovi. Nemám se za co stydět, říká
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Kardinál Dominik Duka se ohradil proti vlně kritiky, kterou vyvolalo zveřejnění jeho gratulace šéfovi SPD Tomiu Okamurovi. Duka připomíná, že demokracie je diskuze. Zdvořilostní gratulaci poslal všem lídrům stran, které se dostaly do parlamentu – vždy se vzkazem pro konkrétního lídra. Podobné zdvořilostní gratulace navíc pražský arcibiskup posílá pravidelně všem představitelům stran, které uspějí ve volbách.
„Vyzvu-li někoho k práci pro právo a spravedlnost, řeknu-li, že mi na srdci leží bezpečí lidí v této zemi, nemám se za co stydět a za svými slovy si stojím. Pokud některý z představitelů stran využije mé gratulace k další propagaci, je to jeho věc, ne moje. Především je dobré vidět celý kontext – tedy co jsem měl na mysli – a ne vytržení několika slov ze souvislostí,” napsal kardinál v prohlášení.
„Hodlám i nadále jednat slušně a psát co a komu uznám za vhodné. Na to nepotřebuji nikoho, kdo by mi radil. Nepovažuji se totiž ve svém věku za nějakého uličníka, který musí poslouchat co mu velí lidé akademicky vzdělaní, kteří se ve skutečnosti cítí být běžným lidem nadřazení,“ dodal Duka.
Pražské arcibiskupství na dotaz serveru Echo24 uvedlo, že tyto gratulace jsou „Dukovým dobrým zvykem“. „Kardinál Duka posílá gratulace pravidelně, a to vždycky všem, kteří uspějí ve volbách a zároveň to využívá jako příležitost k tomu, aby jim kladl na srdce, co považuje za důležité pro konkrétního lídra,” řekl mluvčí arcibiskupství Stanislav Zeman pro server Echo24.
Dukovy kritiky pobouřila především věta, kterou interpretovali jako vyjádření podpory a paktování se s Okamurou. „Jsem přesvědčený, že nás spojuje péče o bezpečí lidí v naší zemi i řada jiných témat,“ napsal Dominik Duka Okamurovi v dopise. Okamura dopis zveřejnil na Facebooku společně s odpovědí, ve které mu vyjádřil podporu.
Dopis odsoudil například Dukův církevní rival Tomáš Halík: „Myslím, že v dobré vůli vycházet diplomaticky s mocí, se dal se příliš vtáhnout do pasti. Přispěly k tomu jeho dva koníčky, politika a historie, fascinace minulostí – a zejména nešťastný výběr poradců. Je to zvláště smutné v době, kdy povinností pastýřů církve a zodpovědných mravních autorit je statečně čelit tomu, čím lidé typu Okamury posilují ve společnosti to nejnižší a nejnebezpečnější, strach, hloupost, předsudky a nenávist,“ uvedl pro Deník.cz.
„Jsem přesvědčen, že nás spojuje péče o bezpečí lidí v této zemi i řada jiných témat...“ pic.twitter.com/87NeQDF1Zc
— Petr Němec (@SemSuchar) 14. listopadu 2017
Z tábora kritiků se ozval i literární historik, profesor Martin C. Putna: „Tak jako se dnes stydíme za kněze a zvláště za biskupy, kteří ve 20. a 30. letech minulého století podporovali autoritářská hnutí napříč Evropou, tak je dnes třeba se stydět za kněze a biskupy, kteří podporují současné extremisty. I tehdy to nejdřív vypadalo, že fašisté a autoritáři jen tak mluví a že svoje výhrůžky násilím nemyslí vážně. I ten, kdo mlčí, s nimi souhlasí. A ten, kdo je chválí, je jejich spoluviníkem. Hanba,“ uvedl Putna pro Deník.cz.
Zcela jinou reakci nabídl Martin Weiss v komentáři na Echo24 s názvem Kardinálské nabádání.
Na sociálních sítích byly reakce ještě mnohem tvrdší. Právník Petr Němec například na Twitteru k výňatku z Dukova dopisu připojil snímek, kde si Jozef Tiso potřásl rukou s Adolfem Hitlerem. Novinář Ondřej Kundra dopis na Twitteru doprovodil citátem „Střílet po narození, poslat do plynu“. Tuto větu měl podle svědků říkat ve sněmovně tajemník SPD a blízký spolupracovník Tomia Okamury Jaroslav Staník. Na Staníkův rasistický výrok upozornila ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová-Tominová a potvrdil jej i končící poslanec Marek Černoch (zvolený za Úsvit). Staník uvedený výrok popírá.