Proč Bělobrádek nepodržel Hermana? Nechce si zavřít dveře na Hrad?
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Vůči Hradu jindy kritický vicepremiér Pavel Bělobrádek zaujal během dohry setkání ministra Daniela Hermana s dalajlamou nezvyklý postoj. Svého stranického kolegu šéf lidovců nepodržel, po vypuknutí skandálu kolem neudělení státního vyznamenání Hermanovu strýci se i načas odmlčel. Pnutí mezi Bělobrádkem a Hermanem lidovci však odmítají, neutrální výroky na účet hlavy státu označují za opatrnost. Podle odborníků to může být důsledek údajné neloajality Hermana či pouze Bělobrádkova strategie, když si nechce zavřít dveře na Hrad.
„Z vyjádření pana předsedy na sociálních sítích bych nic nevyvozoval. Předpokládám, že tyto věci mimo jiné prodiskutujeme v úterý na předsednictvu strany. Ohledně setkání ministra kultury s dalajlamou stojím na jeho straně. Pana Bradyho jsem měl dokonce možnost osobně dříve potkat. Vážně zvažuji variantu, že 28. říjen oslavím na vhodnějším místě,“ popsal serveru Echo24.cz předseda poslaneckého klubu lidovců Jiří Mihola.
Že by mezi Bělobrádkem a Hermanem panovalo napětí, odmítá také lidovecký poslanec Ondřej Benešík. Podle něho jde z jeho strany spíše o opatrnost. Co se týče účasti na oslavě 28. října na Hradě, řeší obdobné dilema jako stranický předseda. „Nejde o akci prezidenta Zemana, ale státu. Sedí na to české přísloví: Koupíte cedník, teče, zaletujete díry, necedí. Obě varianty jsou nějaké. Ocenění lidé si zaslouží úctu. Vyjádřit nesouhlas s tím, co se v posledních týdnech děje, je ale oprávněné,“ uvedl.
Zatímco ani premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) směrem k Hradu v posledních dnech nešetřil ostrými slovy, Pavel Bělobrádek se zachoval smířlivě. Po setkání ministra kultury Daniela Hermana a dalších čelných politiků s dalajlamou původně Bělobrádek mluvil o zklidnění emocí. S tibetským duchovním se během jeho návštěvy Česka setkal i on sám, jednalo se však o soukromou schůzku. Poté, co vyšlo najevo, že Hrad neudělí vyznamenání Hermanovu strýci Jiřímu Bradymu, následovala odmlka.
Znovu se Bělobrádek ohlásil v neděli. Na Twitteru vyzval prezidenta Miloše Zemana, aby svůj záměr ohledně vyznamenání udělovaného v den vzniku samostatného Československa dodržel:
Situaci kolem 28. října by zklidnilo, kdyby se prezident rozhodl řád T.G. Masaryka Jiřímu Bradymu udělit.Zaslouží si ho. Sliby se mají plnit
— Pavel Bělobrádek (@PavelBelobradek) 24. října 2016
Postoj předsedy lidovců vůči aktuálnímu dění kolem ministra Hermana může podle politologa Jana Kubáčka vycházet z údajné neloajality. „Mám za to, že předseda Bělobrádek vyčítá ministru Hermanovi dvě věci. To, že je loajální primárně Andreji Babišovi než jemu. Kdykoli, když je třeba, tak zachraňuje právě Babiše. Ať už jde o zákon o střetu zájmů, kauzy Lety nebo hlasování na vládě,“ komentoval serveru Echo24.cz politolog.
Jako druhý důvod, proč by si mohl Bělobrádek držet vůči Hermanovi odstup, Kubáček uvedl, že ministr kultury patří do stranického křídla ministra zemědělství Mariana Jurečky. O něm se dlouho mluvilo kvůli podpoře lídra hnutí ANO jako o Babišově „trojském koni“, on sám to ale odmítl. Babiš se také Hermana v souvislosti se setkáním s dalajlamou zastal.
KDU-ČSL si současně nechce podle politologa Daniela Kunštáta z Cevro Institutu definitivně „zavřít dveře“ k prezidentovi Zemanovi. „Bělobrádek patrně usoudil, že nějaký fatální konflikt s Hradem není nyní ve strategickém zájmu strany. Pokud se navíc oslav zúčastní, lidovci ponechají dvě želízka v ohni. ‚Antizemanovské‘ části veřejnosti ukáží distanc k chování hlavy státu, přítomností předsedy si ale nechtějí rozezlít ani ‚zemanovce‘,“ popsal Kunštát.
Na Hrad za lidovce dorazí nejspíš jen Bělobrádek s Bartoškem
Ačkoli na ceremonii kvůli neocenění Jiřího Bradyho nedorazí ministři Daniel Herman a Marian Jurečka ani pozvaní lidovci z parlamentu, předseda KDU-ČSL je stále na vážkách. Na radu se zeptal i na sociálních sítích, kde argumentuje tím, zda se má stát rukojmím politického boje. „Prosím o váš názor. Mám nejít na Hrad zatleskat generálovi J. Klemešovi, když si to jistě zaslouží, kvůli někomu jinému? Má se stát rukojmím?“ uvedl. Reakce uživatelů? Alibismus.
Jasno má například v tomto ohledu lidovecký poslanec Ludvík Hovorka. „Původně jsem na Hrad jít chtěl, očekával jsem ocenění pro jednoho válečného veterána, ale po výstupech pana prezidenta jsem se rozhodl raději zůstat doma,“ řekl deníku Echo24.cz. Jeho kolega z horní komory Patrik Kunčar zastává obdobný názor. „Potom, co se děje v posledních dnech, musím pozvání odmítnout,“ uvedl senátor, který se chtěl mimo jiné coby starosta Uherského Brodu ceremonie zúčastnit kvůli ocenění pro jednoho z přeživších masakru v restauraci Družba.
Další senátor za KDU-ČSL Zdeněk Papoušek jednání prezidenta Zemana označil za dlouhodobě „nechutné“. Bělobrádka, který je nerozhodný, tak na Hradě 28. října podpoří zřejmě jen místopředseda sněmovny Jan Bartošek. „Vznik samostatného Československa vnímám jako vyjádření respektu k dnes bezmála stoleté tradici a občanům naší země. Včetně těch, kteří za ni položili život,“ vzkázal poslanec.