Pražské letiště loni odbavilo 13 milionů cestujících

Pražské letiště loni odbavilo 13 milionů cestujících

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Pražské Letiště Václava Havla vloni odbavilo 13 074 517 cestujících. V meziročním srovnání je to o 8,7 procenta více. Za vyšším počtem stojí mimo jiné rostoucí provoz velkých dopravních letadel, která létají více obsazena. V tiskové zprávě o tom dnes informovalo letiště. Ještě více stoupl počet cestujících, kteří v Praze cestu začínají nebo končí. Takzvaných lokálních cestujících přibylo o 9,7 procenta.

V průměru pražské letiště odbavilo téměř 36 000 cestujících každý den. Největší nápor cestujících zaznamenalo tradičně v červenci, který se podle letiště stal s téměř 1,5 milionu cestujících nejúspěšnějším měsícem v jeho historii. Kromě větší obsazenosti letadel na stávajících linkách, rostl počet cestujících rovněž díky nově otevíraným spojům.

„Podařilo se zavést řadu lákavých nových spojení, jako jsou dvě dálkové linky do Číny nebo novou dálkovou linku do Kanady. Příznivé podmínky vytvořil také sám trh, o Prahu je v rámci Evropy i celého světa trvalý zájem, dokládají to i meziroční nárůsty počtu lokálních cestujících, které byly v uplynulém roce největší v historii,“ uvedl předseda představenstva Českého Aeroholdingu Václav Řehoř. Nárůst počtu cestujících by podle něj měl pokračovat i letos. Letiště ho očekává v pětiprocentní výši.

Pražské Letiště Václava Havla vloni odbavilo 13, 074.517 cestujících. Ilustrační foto - Letiště Václava Havla

Devět z deseti cestujících pražského letiště směřuje na jiné evropské letiště, zámořské lety přesto podle statistik velice rychle rostou. Například počet cestujících do Severní Ameriky vzrostl meziročně o 53,5 procenta, cestujících na Dálný východ přibylo o 43,8 procenta. O sedm procent naopak klesl počet letů vypravených do severní Afriky.

Počet cestujících letících do některé z evropských destinací pak meziročně stoupl o 8,2 procenta. Nejvíce cestujících letělo na pařížské letiště Charlese de Gaullea (více než 685 000), druhou pozici drží moskevské Šeremeťevo (téměř 663 000) a třetí příčku amsterdamské letiště Shiphol (přes 600 000 cestujících). Lloni v žebříčku přeskočilo německý Frankfurt nad Mohanem.

V roce 2016 do Prahy létalo 64 leteckých společností na pravidelných linkách do 146 destinací. Průměrně toto největší české letiště odbaví 374 vzletů a přistání denně.

,