Nejsou žádné evropské zájmy, jen ty národní, říká Fiala
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Evropská unie je podle ODS na křižovatce a právě nyní přichází doba pro její zásadní reformu. "Buď se reformuje nebo, nebo nepřežije," řekl na konferenci o budoucnosti unie šéf strany Petr Fiala. Před Českou republiku se podle českých konzervativců otevírá okno příležitostí pro změnu a ČR by měla přestat plynout s davem. Česko podle Jana Zahradila nemusí být u všeho, co se v EU děje, u něčeho by ani být neměla.
Na konferenci „Česká vize EU pro 21. století“ o směřování ČR v EU společně hovořili mimo předsedu ODS Petra Fialy a poslanec Evropského parlamentu za ODS Jana Zahradila i prorektor soukromé vysoké školy CEVRO Institut Tomáš Pojar a předseda slovenské strany Sloboda a Solidarita Richard Sulík. Celou debatou provázela analytička a komentátorka serveru Echo24 Lenka Zlámalová.
„Dlouhodobě prosazujeme reformní cestu a tvrdíme, že EU se musí změnit. ODS to říká již déle než 10 let a myslím, že na to musíme být hrdi. Vývoj nám dává za pravdu," uvedl na konferenci Fiala a dále dodal, že ani on sám si před lety nedokázal představit, že Evropská unie bude čelit odchodu Velké Británie.
Podle předsedy ODS se dnes ve vztahu k EU vyznávají nejčastěji dvě krajní pozice. Tou první je následování Velké Británie a tlak na vypsání referenda a vystoupení z EU. „To je pozice pro ČR nerozumná a přišli bychom o spoustu výhod, které členstvím Česko má.“ Druhá krajní pozice, což je setrvání v EU za aktuálního stavu a přesvědčení o tom, že stávající integrace je výborná, je podle Fialy pro Českou republiku také nerozumná.
Primárně je podle Fialy nutné si definovat národní zájmy a až poté hledat spojence na evropské půdě. „Prvně musíme začít u sebe, jestli nemáme zformulovány národní zájmy, tak nevíme, co hájíme. Nejsou žádné evropské zájmy, ale jen ty národní, a tak to je,“ řekl Petr Fiala. Evropskou unii podle něj nyní čeká bouřlivé období a Česká republika by si v něm měla minimálně primárně vyjednat výjimku z automatického přijetí eura, z azylové a migrační politiky a z bezpečnostní politiky - ODS nezastává myšlenku společné evropské armády jako protiváhu NATO.
Nesmíme plynout s proudem a zatáhnout se do tvrdého jádra
Předsedu ODS v myšlence zásadních proměn EU a v důrazu na národní státy podpořil i poslanec Evropského parlamentu za ODS Jan Zahradil. Ten zkritizoval aktuální směřování České republiky v EU. „Okno příležitostí bude otevřeno a nesmíme zase plynout s proudem. Bude to úkol pro další vládu. Lidé, kteří tam teď sedí na to připraveni nejsou,“ uvedl na konferenci Zahradil s tím, že na to není připravena jak vládní koalice, tak ani například opoziční TOP 09.
V následujících dvou obdobích podle Zahradila rozhodně nedojde k vystoupení z EU ani k rozpadu EU, a proto není nutné tato témata tolik akcentovat. „Ten komplex je příliš složitý a provázaný. Rakousko-Uhersko se také nerozpadlo okamžitě,“ řekl dále Zahradil.
Není podle něj nutné být součástí tzv. tvrdého evropského jádra a vláda České republiky by tam podle jeho slov neměla české občany zatáhnout. „Je zde zavedená představa toho, že kdo nesedí u stolu se všemi ostatními je méněcenný, má vadu, má handicap a je diskriminován. My u některých věcí být nemusíme, dokonce u některých společných věcí bychom být neměli, neměli bychom se na nich podílet. Tuto mentalitu bychom měli změnit a ODS by měla toto psychologické tabu prolomit,“ uvedl na upřesnění Jan Zahradil.