Sobotka zahájil česko-čínské fórum. Čekají se investice za desítky miliard

Sobotka zahájil česko-čínské fórum. Čekají se investice za desítky miliard

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) zahájil Česko-čínské fórum, na které by se měly oznámit investice za desítky miliard korun. Akce, kterou pořádá Smíšená česko-čínská komora vzájemné spolupráce Jaroslava Tvrdíka, potrvá do středy a zúčastní se ho okolo tisícovky hostů. Čína prostřednictvím společnosti CEFC Group v tuzemsku investovala údajně už téměř 23 miliard korun, dalších asi 31 miliard má být na cestě.

„Čína je pro nás důležitý ekonomický partner. Stavíme se k ní stejně jako většina evropských států, na základě vzájemného respektu,“ řekl Sobotka. „Stojíme o vyvážené partnerství v obchodní a investiční oblasti, nechceme zůstávat pozadu, pokud jde o oboustranně výhodnou spolupráci,“ dodal.

Sobotka uvedl, že se vztahy mezi Českem a Čínou dynamicky rozvíjejí. Zejména to je ve strojírenském průmyslu, ale také v dopravním sektoru, ve vědě a výzkumu či ve zdravotnictví. Významné podle něj bylo vytvoření tří přímých leteckých linek mezi Českem a Čínou. Podle premiéra také Česko stojí o pokračování dialogu o dodržování lidských práv. 

Na úterý jsou také plánovány protestní akce. Hradčanské náměstí si od 15.00 do 18.00 zamluvili pořadatelé protestní akce „Poukázání na hodnotu lidských práv a jejich porušování v Číně, zejména u praxe Falun Gong“. Podle magistrátního seznamu veřejně nahlášených akcí se také na Hradčanském náměstí bude konat v době 8.00 – 15.00 a 18.00 – 23.00 akce „Podpora China Investment Forum“ s nahlášenou účastí až 700 lidí. Pořádá ji právě Tvrdíkova Smíšená česko-čínská komora. Přestože si náměstí zamluvili takřka na celý den, v úterý ráno před desátou si Hrad fotografovala pouze hrstka turistů. Podle Tvrdíka nejde o žádnou vítací akci, místa mají údajně sloužit pro otáčení autobusů a aut dalších hostů.

Zvláštní zmocněnkyně čínského ministerstva zahraničí pro spolupráci se zeměmi střední a východní Evropy Chuo-Yü-Čen označila vzájemné vztahy ČR a Číny za nejlepší v novodobé historii. Náměstek ministra zahraničí Lukáš Kaucký vyjádřil přání, aby se ČR stala vstupní branou čínských firem do EU. „Počítáme s investicemi do průmyslových podniků, speciálních výrobních parků, civilního letectví i finančnictví,“ uvedl.

Čínské investice v ČR

„Od fóra si slibujeme, že čínští investoři jej využijí pro představení svých investičních záměrů,“ řekl před fórem prezident obchodní komory Jaroslav Tvrdík. Přesné číslo čínských investic v Česku však neuvedl, podle jeho odhadu by však mohly v příštím roce dosáhnout rekordních částek v řádu desítek miliard.

Jaroslav Tvrdík také připomněl, že Česko má pro Čínu unikátní postavení v cestovním ruchu, přínos čínských turistů pro ČR odhadl na 15 miliard korun. Díky přímým leteckým linkám podle něj dochází k prudkému nárůstu počtu čínských turistů, kterých by mohlo být letos více než 400 000.

Peníze z Číny do tuzemska tečou zatím hlavně přes investiční skupinu CEFC. Společnost sídlící v budově bývalé Živnostenské banky v centru Prahy zatím pořídila podíl ve fotbalové Slavii a v dopravci Travel Service. Oznámila také koupi Martinického paláce, z obchodu ale nakonec sešlo. Čínská firma vstoupila dále do vydavatelství Empresa, pod která spadá časopis Týden nebo televize Barrandov, či do pivovarů Lobkowitz. Mezi nejnovější investice se řadí pětihvězdičkový hotel Mandarin Oriental nebo strojírna Žďas, většinový podíl získala v online prodejci zájezdů Invia.

Investice z kategorie dokončovaných, kam patří například navýšení podílu v J&T Finance Group z 9,9 procenta na 50 procent, získání 100 procent ve fotbalové Slavii, nákup administrativního komplexu Florentinum, TCM Centra či TSS Group, plánuje čínský investor dokončit zkraje příštího roku. V tuzemsku zaměstnává CEFC už přes 4000 lidí a při dokončení investic v avizovaném rozsahu stoupne jejich počet na 10 000.

Hodnota ekonomických dohod mezi českými a čínskými společnostmi uzavřených při letošní návštěvě čínského prezidenta Si Ťin-pchinga v Praze měla během letoška dosáhnout 95 miliard korun, do roku 2020 pak 294 miliard. Dohody s Číňany podepsaly například Škoda Auto, ČEZ, skupina J&T, Česká exportní banka či Český Aeroholding. Čínské investice v ČR dosáhly podle prezidenta Miloše Zemana asi 50 miliard korun. Úspěšnost spolupráce ale zpochybnil například ministr financí Andrej Babiš (ANO).

Galavečer i slavnostní večeře s Milošem Zemanem

Obchodní fórum se zaměří na nové investiční příležitosti v oblasti cestovního ruchu, průmyslu, energetice, elektronickém obchodování a potravinářství. Představí se také nová iniciativa Hedvábná stezka 21. století jako platforma pro rozvoj spolupráce 16 zemí střední a východní Evropy a Číny. Česko se k ní připojilo loni v říjnu. Před týdnem se skupina v lotyšské Rize dohodla na vytvoření investičního fondu na podporu společných projektů.

Akce se koná pod záštitou prezidenta Miloše Zemana (a premiéra Bohuslava Sobotky) na Pražském Hradě a v paláci na Žofíně. První den investičního fóra (v pondělí) se uskutečnil uvítací galavečer v Paláci Žofín, nad nímž převzal záštitu premiér Bohuslav Sobotka. Hlavní program bude 15. listopadu na Pražském hradě, den zakončí slavnostní večeře, které se zúčastní i prezident Zeman.

, , kn