ENERGETICKÝ REGULAČNÍ ÚŘAD

Vitáskovou střídá ve vedení ERÚ pětičlenná rada. Zamíchá to s cenami energie?

ENERGETICKÝ REGULAČNÍ ÚŘAD
Vitáskovou střídá ve vedení ERÚ pětičlenná rada. Zamíchá to s cenami energie?

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Šéfku Energetického regulačního úřadu (ERÚ) Alenu Vitáskovou v úterý nahradí pětičlenná rada. Vitásková podle řady odborníků vedla úřad vyhroceně a aktivisticky – bojovala s politiky i s regulovanými firmami. Ona sama říká, že pro řadu lidí byla červeným šátkem. Nyní úřad povede kolektivní orgán pěti lidí. Jestli může změna ve vedení třeba způsobit výkyv cen pro konečné spotřebitelé, podle Vitáskové ukáže až čas.

„Já jsem připravila velmi podrobný předávací protokol s mými kolegy i s panem Outratou (Vladimír Outrata, předseda rady – pozn. red.), který byl rok mým místopředsedou. Ten podrobný zcela detailní předávací protokol za každý odbor, za každou sekci skutečně jednoznačně popisuje stav toho úřadu, jaké kroky se mají dělat a v jakých termínech,“ uvedla pro server Echo24 Vitásková.

Vitásková přitom věří, že nedojde k výkyvu cen pro konečného spotřebitele. „Ale bude záležet, jak se rozhodne rada. Samozřejmě se časem ukážou výsledky jejich práce. Ale mají z mého hlediska zájem, aby regulátor byl nezávislý a vytvářel rovné podmínky pro všechny účastníky trhu, chránil konečné spotřebitele a vytvářel podmínky pro regulované subjekty,“ dodala.

Každý z pětičlenné rady má přitom svůj mandát na jinou dobu. Vladimíra Outratu, který až do dnešního dne působil jako místopředseda Vitáskové, vláda jmenovala členem rady na čtyři roky. Dalším členem bude expert v oblasti teplárenství Vladimír Vlk, a to na pět let. Konzultant a vědecký pracovník Rostislav Krejcar byl jmenován na tři roky. Expert na obnovitelné zdroje a dříve i vedoucí sekce podporovaných zdrojů energie ERÚ Jan Pokorný bude členem rady dva roky. Právník Vratislav Košťál byl jmenován na jeden rok.

Alena Vitásková vedla úřad šest let. Zároveň je aktérkou dvou trestních kauz. První je případ kolem podezřelého udělení licencí dvěma solárním elektrárnám v Chomutově a pozdějšího zastavení přezkumu licenčního řízení, ve kterém jí loni v únoru prvoinstanční soud vyměřil trest 8,5 roku nepodmíněně. Vitásková se odvolala, odvolal se i státní zástupce.

Druhým případem je problematické jmenování Renáty Vesecké místopředsedkyní ERÚ. V létě 2015 policie Vitáskovou kvůli angažmá někdejší nejvyšší státní zástupkyně obvinila ze zneužití pravomoci úřední osoby a porušení povinnosti při správě cizího majetku. Vitásková i v této kauze pochybení odmítá.

Nástup Vitáskové do čela ERÚ provázely námitky týkající se její profesní minulosti a vazeb na plynárenství. Kritici se obávali ohrožení nezávislosti úřadu. Vitáskovou do funkce jmenovala vláda Petra Nečase (ODS). Tehdejší lídr opozice, nynější premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) její jmenování označil za „velmi nevhodné a nekulturní personální rozhodnutí“.

Vitásková v čele ERÚ proslula především kritikou vysoké podpory solárních zdrojů. Již krátce po svém nástupu do funkce varovala, že prudký rozvoj fotovoltaických elektráren z let 2009 a 2010 bude mít zásadní vliv na zdražování elektřiny ještě nejméně 15 let.

ERÚ se pod vedením Vitáskové pustil do kontrol solární energetiky. Boom elektráren v letech 2009 a 2010 totiž vedl k razantnímu zvýšení sumy na podporu obnovitelných zdrojů. Počátkem roku 2013 podala Vitásková trestní oznámení na předchozí vedení úřadu, jeho členové podle ní zneužili pravomoci a nastavili neúměrně vysokou podporu pro solární elektrárny. Případ byl ale odložen.

Vitásková měla dříve kvůli kauzám spojeným s obnovitelnými zdroji policejní ochranu. V dubnu 2013 se prý její auto někdo snažil vytlačit z dálnice, v září téhož roku se neznámý pachatel údajně pokusil poškodit výtah pro auta v domě, kde bydlí.

Vitásková byla v posledních letech ve sporu s vládou a ministrem průmyslu a obchodu Janem Mládkem (ČSSD). Její úřad totiž odmítal vyplatit podporu pro obnovitelné zdroje energie, výplatu podmiňoval souhlasem Evropské komise.

Po přijetí služebního zákona čelila Vitásková tlakům na odstoupení z funkce. Podle ministerstva vnitra měla složit služební slib. V čele úřadu by ale po složení slibu nemohla zůstat kvůli obžalobě a nepravomocnému odsouzení. Vitásková takovou interpretaci odmítla s tím, že podléhá energetickému zákonu, podle kterého ji může odvolat pouze prezident. Prezident Miloš Zeman Vitáskovou opakovaně podpořil. Legislativní rada vlády se v únoru shodla, že na šéfku ERÚ se služební zákon nevztahuje.

Vitásková se přitom proti jednou ze členů nové rady Rostislavu Krajcarovi už dříve ohradila a otevřeným dopisem vyzvala premiéra Bohuslava Sobotku (ČSSD), aby vláda jeho nominaci do rady anulovala. Podle Vitáskové byl Krejcarovi v roce 2012 zrušen pracovní poměr v ERÚ v důsledku zvlášť závažného porušení zákoníku práce. „Pan Krejcar jako bývalý zaměstnanec ERÚ se spolupodílel na nastavení výkupních cen, konkrétně u fotovoltaických elektráren v letech 2009 a 2010 a byl také z důvodu hrubého porušení pracovní kázně s ním ukončen pracovní poměr,“ uvedla Vitásková.

Zklidnění „vyhroceného“ úřadu.

Odborníci přitom výměnu vesměs vítají, protože Vitásková podle nich řídila úřad aktivisticky a vyhroceně a nyní by mělo přijít zklidnění. „Úřad by měl vystupovat jako srozumitelný, předvídatelný a přitom důsledný regulátor. A musí se – stejně jako my všichni ostatní – kreativně chystat na dobu, kdy energetika kvůli novým technologiím bude vypadat úplně jinak než v minulém půlstoletí. Paní předsedkyni se obojí moc nedařilo,“ uvedl pro ČTK analytik centra Glopolis Vojtěch Kotecký.

Dnes již bývalá předsedkyně ERÚ Alena Vitásková - FOTO: Jan Zatorsky

Podle Martina Sedláka z Aliance pro energetickou soběstačnost by nové vícečlenné vedení mělo prospět odborné stránce vedení úřadu. „Výhodou je i pravidelná obměna členů rady, takže lze reagovat na potřeby dynamicky se měnící energetiky,“ podotkl. Nová rada ERÚ by podle něj mohla přispět mimo jiné ke stabilizaci sektoru obnovitelných zdrojů. „Změnu ve vedení ERÚ jednoznačně vítáme,“ dodal předseda Komory obnovitelných zdrojů energie Štěpán Chalupa.

Dosud jmenoval předsedu ERÚ prezident na návrh vlády, funkční období bylo šestileté. Nová rada bude mít pět členů s pětiletým funkčním obdobím. Předseda bude moci vést radu nejdéle tři roky. V prvních letech zavedení rady nebudou mít všichni členové mandát na celých pět let, a to proto, aby se rada obměňovala postupně. „Vybíral jsem z 19 kandidátů. Na ERÚ tak vzniká podobný model, který funguje na Českém telekomunikačním úřadu,“ uvedl ministr průmyslu a obchodu Jiří Havlíček.

ERÚ zčásti reguluje ceny elektřiny a plynu, zcela ceny tepla. Stanovuje výši dotací pro obnovitelné zdroje. Hlídá také, jak v energetice funguje soutěž nebo zda energetické firmy nepoškozují zákazníky. ERÚ se podílí i na přípravě zákonů.