Experti vytvořili virtuální Osvětim. Pomohla usvědčit dozorce ze zločinů

Experti vytvořili virtuální Osvětim. Pomohla usvědčit dozorce ze zločinů

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Před 71 lety začal Norimberský proces s nacistickými válečnými zločinci. Před tribunál předstupovali jedinci, kteří byli spojeni s rozpoutáním a vedením druhé světové války a s válečnými zločiny. Soudní procesy pokračují i po sedmi desetiletích. Kriminální úřad v Bavorsku vytvořil virtuální realitu života v koncentračním táboře Osvětim. Tento systém by měl pomoci při stíhání posledních žijících zločinců, uvádí BBC.

„Pět dní jsme v Osvětimi laserem skenovali budovy a trvalo půl roku, než jsme celý projekt dokončili,“ uvedl člen projektu Ralf Breker. Původní 3D verze sloužila jen k projekci na počítačovém monitoru. Model byl ale upraven tak, aby mohl divák tábor zkoumat téměř z kteréhokoliv úhlu.

Aby byl model použitelný i u soudu, musel být co nejpřesnější. „Měli jsme štěstí, že se nám podařilo najít plány všech budov koncentračního tábora – i těch, které byly zničeny. Díky tomu se nám podařilo je znovu vytvořit,“ řekl Breker.

Stará 3D verze se uplatnila v procesu s bývalým nacistickým osvětimským dozorcem Reinholdem Hanningem, který byl podle soudu odpovědný za smrt více než 170 000 lidí. V polovině června letošního roku byl odsouzen k pěti letům vězení. Breker dodal, že právě 3D model pomohl k jeho usvědčení.

„Obžalovaný potvrdil, že v Osvětimi působil, ale údajně nevěděl o zločinech, které tam probíhaly. A 3D model nám může pomoci ukázat, co dotyčná osoba z jeho pozice mohla vidět,“ uvedl šéf Úřadu pro šetření národněsocialistických zločinů Jens Rommel.

„Myslím, že během pěti až deseti let se virtuální realita stane běžným nástrojem policie a to nejen v Německu, ale po celém světě. Je to způsob, jak si snadno procházet zločiny i o řadu let později,“ řekl Rommel.

Tábor Osvětim zřídil Heinrich Himmler v dubnu roku 1940. Původně měl sloužit pouze pro Poláky, posléze ho ale nacisti určili pro „konečné řešení židovské otázky“. Oběti pocházely téměř ze všech evropských států. V koncentračním a vyhlazovacím táboře zemřel za druhé světové války víc než jeden milion lidí, většina obětí byla zavražděna v plynových komorách Cyklonem B. Další zemřeli vyhladověním, absencí zdravotní péče nebo na následky lékařských experimentů.

21. listopadu 2016