Chaos u benzinek v Británii trvá, vláda vyslala do ulic rezervní flotilu cisteren
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Před čerpacími stanicemi na některých místech v Británii se i ve středu tvořily dlouhé fronty. Trval tak problém se zásobováním pohonnými hmotami, který zčásti způsobil nedostatek řidičů nákladních aut. Premiér Boris Johnson v úterý prohlásil, že situace se zlepšuje. List Financial Times (FT) v podvečer uvedl, že se ve středu znovu otevřelo více čerpacích stanic než v předchozích dnech. Vláda do ulic britských měst odpoledne vyslala svou rezervní flotilu cisteren, zhruba 80 vozidel podle britského ministra pro podnikání Kwasiho Kwartenga řídí civilní řidiči.
V příštích dnech se zapojí do snahy ulevit od současné krize s pohonnými hmotami v Británii také armáda. Připraveno je na 150 vojenských řidičů a dalších 150 příslušníků armády, kteří jim budou poskytovat podporu, uvedl server BBC News.
Británie se už téměř týden potýká s panickým nakupováním pohonných hmot, kvůli kterému jsou mnohé čerpací stanice bez zásob. Petrochemické společnosti už dříve upozornily, že nemají dostatek řidičů, kteří by naftu a benzin mohli přivézt.
Johnson se pokusil utlumit obavy veřejnosti a prohlásil, že zásobování se vrací k normálu. Obyvatele vyzval, aby nepanikařili a netankovali do zásoby. V mnoha regionech však zůstaly zavřené stovky čerpacích stanic a motoristé stále čekali ve frontách, aby mohli natankovat.
Reportéři agentury Reuters brzy ráno zaznamenali dlouhé fronty u čerpacích stanic na severu Londýna a na frekventované okružní dálnici M25. Některé stanice opět vyvěsily cedule, že pohonné hmoty nemají.
Nedostatek vedl k výzvám, ať si přednostně mohou natankovat lékaři, zdravotní sestry a další nezbytní pracovníci, aby nemocnice a služby sociální péče fungovaly bez problémů. Johnson zatím tuto iniciativu nevyslyšel.
Nejvýrazněji se krize podle odvětvových skupin projevuje v Londýně, v dalších britských městech a dále na jihovýchodě země. Na některých čerpacích stanicích se strhly šarvátky, fotografie na sociálních sítích ukazují, že někteří lidé čerpají pohonné hmoty do plastových lahví od vody.
List Financial Times (FT) v podvečer uvedl, že se dnes znovu otevřelo více čerpacích stanic než v předchozích dnech, což označil za známky zlepšení situace. Britská asociace prodejců pohonných hmot PRA podle FT dnes sdělila, že bez zásob je zhruba 27 procent čerpacích stanic jejích členů. O den dříve hlásila 37 procent prázdných čerpacích stanic, v neděli a v pondělí odhadem 50 až 90 procent. Asociace zastupuje soukromé prodejce pohonných hmot, kteří představují asi dvě třetiny z celkových zhruba 8380 čerpacích stanic v Británii.
Navzdory zprávám o zlepšení odbory řidičů taxislužeb prohlásily, že přibližně čtvrtina jejich členů nebyla schopna kvůli nedostatku pohonných hmot v úterý pracovat a velké zlepšení zatím nezaregistrovaly, podotkla agentura AP.
V Británii, která má pátou největší ekonomiku na světě, nedostatek pohonných hmot způsobuje chaos. Nedostatek řidičů tam vedl k výpadkům v zásobování supermarketů a kvůli prudkému nárůstu cen zemního plynu zkrachovaly některé energetické společnosti.