Nejvtipnější na českém Twitteru. Politika? Jde o žert, říká muž z ministerstva

Nejvtipnější na českém Twitteru. Politika? Jde o žert, říká muž z ministerstva

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Vtip a nadhled příspěvků ministerstva kultury na Twitteru už baví uživatele více než rok, za tu dobu narostl počet sledujících na trojnásobek. Účet ministerstva Daniela Hermana, který spravuje spisovatel a básník Petr Kukal, sleduje nyní téměř 10 000 lidí a vybočuje tak z administrativní šedi státní správy. Twitterový účet je také navržen na ocenění Křišťálová lupa 2016 v kategorii one (wo)man show.

Vybrali jsem pro vás ty nejzajímavější příspěvky právě z roku 2016, které se nejčastěji týkají kulturních událostí, úmrtí známých osobností či akcí spojených s cestami ministra kultury Daniela Hermana.

„Těch necelých 10 tisíc sledujících si prohlíží nejen anekdoty, aforismy a jinak stylizované tweety, ale taky informace o činnosti ministerstva, o jeho aktivitách, o práci pana ministra. Sledujeme to, víme jak narůstá sledovanost i těchto sdělení, která nemají stylizovanou formu. To je důležité. Proto to dělám,“ uvedl pro Echo24.cz Kukal s tím, že má ze zájmu o Twitter ministerstva radost.

Petr Kukal často vtip a nadhled spojuje s aktuální politickou a společenskou situací v souvislosti s historickými skutečnostmi. Sám však myšlenku toho, že jsou nějaké tweety namířeny na aktuální politickou situaci odmítá. „Snažím se využívat společenského kontextu – to ano. Hledám, co rezonuje ve společnosti. Někdy je to téma kulturní, někdy hospodářské a někdy zrovna politické. Pro mě je důležité jediné: jaký potenciál má pro žert, jazykovou hříčku, metaforu, dvojsmysl, pro dojetí a poetizaci. Jakou z toho vyrazím pointu. Nedělám politiku, dělám literaturu malých formátů,“ uvedl Kukal pro Echo24.cz.

Brady a dalajlama potenciál měli

Některé příspěvky nápaditě využívají i jazykovou hru.

A kdy to všechno začalo?

Jedním z prvních příspěvků, který podle Kukala přitáhl zvýšenou pozornost a po jehož zveřejnění výrazně stoupl počet sledujících, byl tweet o Ernestu Hemingwayovi.

Ostatní ministerstva by počet sledujících na Twitteru mohly ministerstvu kultury jen závidět. Například účet ministerstva financí Andreje Babiše sleduje něco přes 400 lidí, účet ministerstva zdravotnictví jen o sto více. Tisíc sledujících překročilo třeba ministerstvo práce a sociálních věcí nebo ministerstvo zemědělství. Výraznější úspěch v této oblasti zaznamenalo například ministerstvo obrany, které má až 6000 sledujících či ministerstvo zahraničí, které má více než 7000 followerů a nejvíce se ministerstvu kultury přibližuje ministerstvo vnitra, které registruje více než 9 200 sledujících.

1. listopadu 2016