Washington prodá Tchaj-wanu zbraně za 2 miliardy. Vylepší protiraketovou obranu
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Americké ministerstvo zahraničí schválilo prodej zbraní Tchaj-wanu za 100 milionů dolarů (přibližně 2,1 miliardy korun), aby ostrovní země mohla vylepšit svůj systém protiraketové obrany Patriot. Informovala o tom dnes americká vláda. Obchod ještě musí potvrdit Kongres USA.
Demokratický Tchaj-wan, který se v roce 1949 oddělil od pevninské Číny, považuje Peking za odpadlickou provincii a snaží se ho mezinárodně izolovat. Ostrovní republika, která čelí zvýšenému tlaku ze strany Číny, se však považuje za nezávislou. Poslední krok Washingtonu ocenila a podle agentury Kjódó poukázala na to, že jde o druhý prodej zbraní na Tchaj-wan v období administrativy prezidenta Joea Bidena.
Bidenova vláda vyzývá Peking, aby přestal s vojenským, diplomatickým a ekonomickým tlakem na Tchaj-pej. Bílý dům přislíbil ostrovní vládě, že jí pomůže udržovat dostatečnou úroveň sebeobrany.
Schválený prodej vojenského vybavení a služeb je v souladu s žádostí, kterou tlumočilo hospodářské a kulturní zastoupení Tchaj-peje ve Washingtonu, tedy de facto tchajwanská ambasáda. „Tento navržený prodej slouží národním, ekonomickým a bezpečnostním zájmům USA tím, že podpoříme pokračující snahy příjemce o modernizaci svých ozbrojených sil a udržení spolehlivé obranné schopnosti,“ uvedla v tiskovém prohlášení americká Agentura pro obrannou spolupráci (DSCA).
Agentura očekává, že Tchaj-wan získaný materiál použije jako odstrašující prostředek vůči hrozbám v regionu, ale výslovně se nezmínila o Číně. Hlavními dodavateli mají být po konečném potvrzení kontraktu americké zbrojovky Raytheon Technologies a Lockheed Martin.