Studie: Zadlužení američtí absolventi škol si kupují méně domů

Studie: Zadlužení američtí absolventi škol si kupují méně domů

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Rostoucí výdaje na studium se odrážejí na americkém trhu s nemovitostmi. Stále méně zadlužených absolventů si může dovolit investici do vlastního bydlení. Podle nové studie americké centrální banky (Fed) se pro ni tak rozhodlo o 35 procent méně lidí ve věku mezi 28 až 30 lety.

Poplatky za studium na vysokých školách ve Spojených státech se mezi lety 2003 až 2009 podle studie zvedly o 81 procent. Jednotlivé federální státy, kterým začala chybět hotovost, snížily své příspěvky, zatímco vzrostly náklady na administrativu.

Výsledkem byl prudký nárůst studijních půjček. Průměrný třicátník dlužil v roce 2015 na školném téměř 11.000 amerických dolarů (250.000 Kč), což je o 174 procent více než v roce 2003. Naopak dluhy za bydlení se snížily o 28 procent, tedy o zhruba 8000 dolarů.

Podle údajů Fedu vlastnilo v roce 2007 ve věkové kohortě 28letých až 30letých dům 27 procent jedinců. V roce 2015 se jejich podíl propadl na 19 procent.

Američané stále investují většinu svých prostředků do koupě vlastního domu. Majitelé nemovitostí se méně stěhují a více se angažují v místních komunitách. Více jich chodí k místním volbám a jejich děti se ve školách lépe učí, píše agentura Reuters .

Absolventi univerzit se stále těší z vyšších výdělků než středoškoláci. Dluh za studium se jim ale vymstí na jiné frontě, když si kvůli němu nemohou dovolit vzít hypotéku.

na krku dluhy - Foto: Pexels.com

 

,

18. července 2017