Policie žádá vydat ke stíhání Babiše a Faltýnka

Babiš: Je to snaha mě zlikvidovat a ovlivnit volby. Jsme jak v 50. letech

Policie žádá vydat ke stíhání Babiše a Faltýnka
Babiš: Je to snaha mě zlikvidovat a ovlivnit volby. Jsme jak v 50. letech

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš považuje policejní žádost o vydání k trestnímu stíhání, která byla ve čtvrtek doručena do sněmovny, za útok na jeho osobu. Zároveň také odmítá jakékoliv pochybení v kauze Čapí hnízdo. Místopředseda ANO Jaroslav Faltýnek, jehož se žádost také týká, uvedl, že se vydání k trestnímu stíhání bránit nebude. 

Andrej Babiš odmítá pochybnosti v kauze Čapí hnízdo. „Jde o zoufalý pokus zkorumpovaného systému mě zlikvidovat a o dlouhodobě plánovanou akci mě kriminalizovat. O těchto plánech jsem poprvé slyšel už v dubnu, povídali si o tom poslanci ve sněmovně. Načasování je jasné, je to snaha ovlivnit volby. Jsme jak v 50. letech,“ reagoval ve čtvrtek Babiš pro Právo.

Babiš se také podivuje nad načasováním celé kauzy. Upozornil, že jde o případ z roku 2008 a diví se, že se tím začala policie zabývat až po tolika letech. 

Místopředseda hnutí Jaroslav Faltýnek pro Seznam Zprávy ve čtvrtek potvrdil, že o žádosti policie ví. Vydání se prý bránit nebude.

Babiš je v souvislosti s Čapím hnízdem vyšetřován od sklonku roku 2015. Lhůta pro rozhodnutí se již několikrát odkládala. Naposledy se tak stalo na konci března tohoto roku. Na konci června se přitom vcelku kriticky do vyšetřování opřela pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová. Řekla, že lidé od Babiše vyšetřování obstruují a jeho doba je jen „hraničně akceptovatelná“.

Bradáčová s jejím úřadem prováděla od konce března nad vyšetřováním kauzy takzvaný dohled. V praxi kontrolovala kroky státního zástupce Jaroslava Šarocha, protože si na něj někdo z dotčených kauzou stěžoval. Jedná se o běžný postup, ke kterému musí vrchní státní zastupitelství přistoupit, pokud stížnost přijde. Bradáčová ale konstatovala, že je všechno v pořádku.

Souběžně s českým vyšetřováním probíhá také šetření v Bruselu, které vede Evropský úřad proti podvodům (OLAF). 

Celá záležitost je přitom také politicky velmi citlivá a to zvláště s ohledem na blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Ty by měly proběhnout 20. a 21. října.

, ls, red