Lidská práva v Tibetu

Zatímco se Trump sbližuje s Čínou, kongresmani navštívili dalajlámu

Lidská práva v Tibetu
Zatímco se Trump sbližuje s Čínou, kongresmani navštívili dalajlámu

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Vůdkyně demokratické menšiny v americké Sněmovně reprezentantů Nancy Pelosiová prohlásila, že Čína používá brutální taktiku a hospodářský vliv, aby potlačila volání Tibeťanů po autonomii. Pelosiová je společně s dalšími americkými zákonodárci na návštěvě v exilovém sídle tibetského duchovního vůdce dalajlamy v indické Dharamsále. Čína jejich návštěvu kritizovala, informovala agentura Reuters.

Podle Pelosiové nelze dovolit, aby byli Tibeťané umlčeni. Američtí kongresmani z řad republikánů i demokratů se podle Reuters snaží přitáhnout pozornost k otázce lidských práv v Tibetu v době, kdy americký prezident Donald Trump navazuje přátelštější vztahy s Pekingem. Skupina sedmi členů Kongresu se s dalajlamou sešla v úterý.

Dalajlama je nositelem Nobelovy ceny za mír za rok 1989. Peking ho považuje za nebezpečného separatistu, duchovní od neúspěšného tibetského povstání proti čínské nadvládě z roku 1959 pobývá v indickém exilu. Dalajlama, který žije v Dharamsále ve státě Himáčalpradéš, opakuje, že chce pouze větší autonomii pro Tibet a skutečné náboženské, politické a kulturní svobody.

Návštěva amerických zákonodárců v dalajlamově exilovém sídle přichází v citlivou dobu pro šéfa Bílého domu. Trump v předvolební kampani kritizoval obchodní praktiky Číny; pohrozil mimo jiné, že zvýší clo na čínské zboží a označí Peking za manipulátora s měnou.

Demonstrace za svobodu Tibetu - ilustrační foto: Shutterstock

Počátkem dubna ale Trump jednal na Floridě s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem a později chválil čínského vůdce, že pomáhá Spojeným státům řešit severokorejskou krizi.

Dalajlama po Trumpově listopadovém zvolení do čela Bílého domu prohlásil, že by se rád setkal s novým americkým prezidentem. Nyní se ale zdá nepravděpodobné, že by se mu pozvání do Bílého domu mohlo dostat, napsal Reuters.

Pelosiová navštívila dalajlamu v roce 2008 a od té doby se situace v Tibetu podle aktivistů pro lidská práva zhoršila. Čínské úřady údajně stále tvrdším způsobem pronásledují disent a pokračují v systematické politice asimilace Tibeťanů. „Míra represí v Tibetu obrovsky vzrostla,“ řekl agentuře Reuters Meenakshi Ganguly, který je šéfem jihoasijské pobočky mezinárodní organizace na ochranu lidských práv Human Rights Watch.

Demokratický poslanec Jim McGovern, který je v Číně s Pelosiovou, vyzval, aby USA začaly uplatňovat novou politiku vůči Tibetu s cílem zachovat identitu Tibeťanů a dohnat Čínu k odpovědnosti za porušování lidských práv v Tibetu.

Čína ve čtvrtek oznámila, že předložila Washingtonu kvůli návštěvě delegace kongresmanů oficiální stížnost. Mluvčí čínské diplomacie Keng Šuang prohlásil, že dalajlama je politický exulant, který zneužívá náboženství a zapojuje se do protičínských, separatistických aktivit.

„Návštěva představitelů amerického Kongresu u dalajlamy vyslala velmi špatný signál světu ohledně nezávislosti Tibetu a je v rozporu s americkými sliby v otázkách Tibetu,“ dodal mluvčí.

,

11. května 2017