Evropská armáda je utopie a plýtvání penězi, kritizují politici Sobotku
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Rozpačité reakce sklízí premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) kvůli záměru vytvořit evropskou armádu. Obranu Schengenu by mohly podle lidovců stejně dobře zajišťovat jednotky složené z národních armád. Opozice návrh označuje za utopii, peníze by se prý měly investovat spíše do již existujících struktur. Výhrady má také ministr obrany Martin Stropnický (ANO). O vzniku společné ozbrojené složky by mohla jednat Evropská rada na podzim. Její vznik dlouhodobě podporuje prezident Miloš Zeman.
Ochrana evropských hranic by se podle ministra obrany Martina Stropnického měla ubírat spíše cestou tzv. bojových uskupení EU. „Základem evropské obrany je NATO. Do budoucna by měla určitě hrát aktivnější roli i EU. Cestou je prohloubení společné evropské zahraniční a bezpečnostní politiky. Jedním z nástrojů jsou již dnes Battle Groups EU, které společně cvičí a jsou certifikované,“ uvedl serveru Echo24.cz Stropnický.
Čeští vojáci byli podle ministra na začátku roku nejdříve součástí bojových skupin Visegrádské čtyřky, teď jsou pod velením Německa. K nasazení bojových skupin EU prý ale zatím nedošlo. „Podmínkou je souhlas všech členských zemí, což je problematické. Pokud tedy uvažujeme o budoucí evropské armádě, považuji za racionální začít tím, že se změní podmínky pro případné použití Battle Groups,“ dodal šéf resortu obrany Stropnický.
Podporu našel premiér Bohuslav Sobotka naopak u svých stranických kolegů. „Základním předpokladem existence každého společenství je po tisíce let schopnost ochránit hranice svého území a tuto schopnost evropské země ztratily. Nejen v souvislosti se současnými, ale velmi pravděpodobně i budoucími migračními tendencemi ji nezbytně musí získat zpět a vybudování společné evropské armády je řešením,“ řekl šéf poslanců ČSSD Roman Sklenák.
Se záměrem částečně souhlasí i koaliční lidovci. Spíše než k vytvoření evropské armády se kloní ke společné obraně Schengenu ozbrojenými složkami členských zemí, avšak pod jednotným velením ze strany špiček EU. „Armádu reálně nevidím, jednotky pod jednotným velením ano,“ komentoval vicepremiér a šéf lidovců Pavel Bělobrádek.
O nutnosti zřídit společnou evropskou armádu mluvil předseda vlády v pondělí na pravidelném setkání s českými velvyslanci. Evropská unie se bez vlastní ozbrojené složky podle něho neobejde při zajišťování bezpečnosti občanů, což je v současnosti priorita. Problematikou by se v souvislosti s uprchlickou krizí na podzim měla zabývat Evropská rada. Z jednání by měly vzejít podle premiéra „konkrétní závazky a návrhy“.
Prohlášení předsedy kabinetu tlumočil na Twitteru mluvčí vlády Martin Ayrer:
Premiér @SlavekSobotka na setkání s CZ velvyslanci: Zajištění bezpečnosti občanů EU je prioritou,neobejdeme se bez společné evropské armády.
— Martin Ayrer (@MartinAyrer) 22. srpna 2016
Opozice: Společná armáda je utopie
Kriticky se k záměru staví pravicová opozice. Podle předsedy ODS Petra Fialy by to znamenalo s ohledem na unijní byrokracii běh na dlouhou trať. Soustředit by se země měly prý spíše na rozvoj struktur NATO a zlepšit financování národní obrany.
„Země EU nedávají dost peněz na obranu, nechrání dost vnější hranice, nedělají, co je potřeba k zajištění bezpečnosti v nebezpečném světě. Řešení premiéra Sobotky? Evropská armáda. Je to nejen utopie, ale i odkládání problémů,“ napsal na Facebooku Petr Fiala.
Za utopii myšlenku společné evropské armády označil letos v červnu také předseda vojenského výboru NATO generál Petr Pavel, dříve náčelník generálního štábu armády. Soudí tak na základě rozdílného přístupu jednotlivých evropských států. Budování něčeho nevyzkoušeného by podle něj bylo navíc mrháním úsilí a času. Evropa by se spíše měla věnovat tomu, co již má.
Zdrženlivá je i TOP 09. „Situace se velmi rychle mění a určitě například obrana Schengenského prostoru by měla být věcí Evropské unie. Navíc se stává problémovým postoj některých amerických politiků, například Donalda Trumpa. Takže si to dovedu představit, ale státy EU na to musí mít. Bezpečnost musí být na prvním místě. Jinak nemá smysl nic,“ popsal šéf poslanců TOP 09 František Laudát.
Hrad je pro vznik evropské armády
O Evropském vojsku v minulosti opakovaně mluvil také prezident Miloš Zeman. „Pan prezident prosazuje zřízení společné evropské armády už od počátku svého prvního mandátu. Je dobře, že pan premiér mu dává za pravdu,“ reagoval mluvčí Hradu Jiří Ovčáček, který upozornil například na Zemanův tři roky starý projev v Berlíně na Humboldtově univerzitě.
Prezident Zeman o společné armádě EU hovořil i na setkání velvyslanců loni v srpnu. „Jsem pro to, aby EU chránila svoje hranice. Když jsem před dvěma lety mluvil v Evropském parlamentu o potřebě vytvoření evropské armády, zažil jsem úsměvy. Dnes by se nám taková armáda velice hodila. EU má zatím organizaci s názvem Frontex, ta má zatím tři vyzbrojené nebo nevyzbrojené lodičky,“ prohlásil tehdy prezident.
Premiér Sobotka ve svém pondělním proslovu mimo jiné označil za klíčové zakotvení Česka v EU a NATO. Řekl to s odkazem na aktuální bezpečnostní situaci i migrační krizi. Vytvořením společné armády by se unie mohla podle něho stát akceschopnějším a spolehlivějším partnerem. Obrana Evropy není také podle české diplomacie jen záležitostí EU, nadále by tak měla probíhat úzká spolupráce se Severoatlantickou aliancí.