Syrští povstalci zasáhli školu. Zabili osm dětí

Syrští povstalci zasáhli školu. Zabili osm dětí

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Osm dětí přišlo o život během nedělního útoku povstalců na západní část syrského města Aleppo, kterým se podařilo zasáhnout školu. Další tři desítky lidí včetně dětí pak utrpěly zranění. Informoval o tom server britské BBC. Západní část města ovládá syrská armáda. Při jiném útoku na východní část města, kterou naopak kontrolují povstalci, zemřela šestičlenná rodina.

Záběry na sociálních sítích zachycují prostory školy ve čtvrti Farkán, ve které přeživší ovládla panika. Na snímcích jsou školní lavice, na kterých ještě zůstaly věci patřící žákům, pokryté sutí a prachem. Záchranáři pomáhají zraněným dětem, které převážejí do nemocnice. Jsou vidět i mrtvá těla zakrytá látkou.

Další z incidentů se odehrál ve východní části. Barelová bomba, která na oblast dopadla, podle zdravotníků obsahovala chlor. Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW) vyšetřuje zprávy o používání zakázaných zbraní v Sýrii a zjistila, že syrská armáda v konfliktu tyto zbraně, tedy chlor i barelové bomby, použila nejméně ve třech případech. Damašek to ale popírá.

Syrská armáda v úterý obnovila útoky na povstalce ve východním Aleppu a podle organizace syrských ochránců lidských práv SOHR od té doby zemřelo v této části města asi sto lidí. Svědci hovoří o velmi silném bombardování, při němž jenom v sobotu zahynulo přes 30 lidí.

„Pro obléhanou část Aleppa to byl katastrofický den, bylo to bezprecedentní bombardování,“ sdělil o sobotních útocích člen týmu záchranářů známého pod názvem Bílé přilby. Šéf SOHR Ramí Abdar Rahmán řekl, že v sobotu nebyla útoků ušetřena zřejmě žádná část východního Aleppa.

Aleppo je rozdělené na povstaleckou a vládní část od roku 2012. Rusko i Damašek vyhlásily několikrát příměří a chtěli, aby ozbrojení obránci i civilisté z této části odešli zabezpečenými koridory. Většina civilistů i povstalců to ale nevyužila. Odhaduje se, že ve východních čtvrtích je na 270 000 lidí, a OSN upozornila, že tam došly potraviny a že nemá možnost dopravit tam nové zásoby.

Zmocněnec OSN navrhl autonomii pro povstalecké části

Situací v Aleppu je zneklidněna OSN a její zvláštní zmocněnec pro Sýrii Staffan de Mistura v neděli jednal v Damašku. Syrský ministr zahraničí Valíd Mualim po setkání s ním řekl, že de Mistura navrhl řešit situaci v Aleppu vyhlášením autonomní správy pro povstaleckou, východní část. „To jsme zcela odmítli, je to porušení naší svrchovanosti,“ sdělil Mualim před novináři. Po vytlačení povstalců budou podle něj ve městě obnoveny státní instituce.

Mualim neřekl nic o bojových plánech v Aleppu, ale prohlásil, že Sýrie nepřistoupí na to, aby „6000 ozbrojenců“ drželo 275 000 lidí z východního Aleppa jako rukojmí. De Mistura po setkání žádné prohlášení neučinil.

Mualim se také vyjádřil k tomu, co Damašek očekává od nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa. Doufá prý, že USA skoncují s podporou ozbrojených skupin a že také „zbrzdí regionální vlády, které těmto skupinám pomáhají“. Mualim řekl, že je brzy na to říci, jak bude příští administrativa postupovat, a že je třeba si počkat.

,

20. listopadu 2016