Čtyři osoby obviněny

„Smrt HateFree.“ Policie chce čtyři vandaly obžalovat z neonacismu

Čtyři osoby obviněny
„Smrt HateFree.“ Policie chce čtyři vandaly obžalovat z neonacismu

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Pražská policie navrhla obžalovat čtyři lidi kvůli posprejování kaváren a obchodů zapojených do projektu HateFree neonacistickými symboly. U pátého obviněného stíhání podmíněně zastavila. Čtveřice údajných spolupachatelů čelí obvinění z poškození cizí věci a z projevu sympatií k hnutí směřujícímu k potlačení práv a svobod člověka.

„V této věci byly obviněny čtyři osoby pro sedm případů poškození cizí věci – sprejerství. Dva z těchto obviněných jsou ještě navíc stíháni pro útok vůči provozovně v ulici Konecchlumského na Praze 6, u které poškodili výlohy a elektronickou pokladnu,“ sdělil mluvčí. Pachatelům hrozí až tři roky vězení.

Hanlivé nápisy se na fasádách několika podniků zapojených do vládní kampaně HateFree objevily loni v noci na 24. dubna. Terčem vandalů se staly například firmy na náměstí Jiřího z Poděbrad a ve Francouzské a Vinohradské ulici. Pachatelé na podniky nasprejovali mimo jiné nápisy „Smrt Hate Free“. Místa si podle dřívějších informací vybrali zřejmě právě pro postoj majitelů provozoven, kteří propagují heslo hate free (bez nenávisti), tedy toleranci k menšinám či uprchlíkům. Sprejeři pomalovali také vestibul metra na Karlově náměstí.

Znalci: Malby jsou projevem sympatií k neonacismu

Vytvořené texty i symboly zkoumali znalci. Podle policie došli k závěru, že obsahem maleb je projev sympatií k existujícím neonacistickým hnutím, která se hlásí k odkazům třetí říše německého národa nebo nacistického Německa.

Hanlivé nápisy se na fasádách několika podniků zapojených do vládní kampaně HateFree objevily loni v noci na 24. dubna - foto: Webové stránky HateFree

Kampaň HateFree Culture vládní Agentury pro sociální začleňování začala v listopadu 2014. Nový ministr pro lidská práva Jan Chvojka (ČSSD) se projekt proti rasové a jiné nesnášenlivosti rozhodl letos v dubnu ukončit, ačkoliv představitelé iniciativy měli zájem o pokračování. Kampaň byla z 80 procent financována z tzv. norských fondů a zaměřovala se především na mladé lidi. Jednou z jejích aktivit bylo udělování značky a růžové nálepky HateFree Zone místům, která jsou otevřena komukoliv bez ohledu na jeho etnickou či jinou příslušnost.

,

28. února 2017