Bar Cobra

Bar Cobra

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Na místě temné herny na rohu ulic Veverkova a Milady Horákové vznikl Bar Cobra. Zmizely hrací skříňky, páchnoucí koberce i polepy oken a objevil se úžasný prostor pro kavárnu, bar a nyní i bistro s profesionální kuchyní. „Skupina nadšenců se rozhodla vytvořit pietní místo s trvalou připomínkou oblíbené poslední štace.

Nedostatek prostředků bohatě vyvážila vášeň pro archeologii, a tak se stal návrh balancem mezi zachováním historických vrstev a razantní smuteční černou sjednocující nezbytné zásahy,“ říká Vítězslav Danda z ateliéru Edit, který řešil interiér. Nadšenci stojícími za novým a zároveň již legendárním podnikem je společnost Aerofilms, jež zároveň každý rok během filmového festivalu v Karlových Varech organizuje Aeroport neboli klub na nečekaném místě, kterým může být jak bývalá stáčírna minerálky, tak romantická Goethova vyhlídka. Aerofilms je českou filmovou distribuční společností, jež se zrodila okolo dvou největších pražských artových kin – Aero a Světozor.

Foto: ateliér Edit

„Zadání bylo udělat téměř zadarmo krásný bar, který by bylo možné otevřít hned zítra,“ vysvětluje architekt. Dispozice nebyla s ohledem na náklady příliš změněna, ale tři hlavní prostory pro hosty byly výrazně vizuálně propojeny. Vše nové bylo natřeno načerno, původní stěny zůstaly hrubé a oprýskané. Pozoruhodná struktura bílých teček na zadní stěně například vznikla stržením kosočtvercových zrcadel, které interiéru bývalé herny dodávaly potřebný šarm.

Archeologické péče se dostalo i mnohdy peprným rytinám na toaletách, což je v kombinaci s moderním vybavením velmi šik. Jídelní stůl a lavice z masivního dřeva byly vyrobeny ze stromu pokáceného během loňských úprav zeleně ve Stromovce. Část nábytku navíc vyrobili sami barmani, což je dobré míti na paměti v okamžiku, kdy se vám z lehce zakřiveného stolu skutálí sklenička… To je však jediná výtka směrem k výtečnému podniku! Všechna světla jsou rovněž originály navržené speciálně pro Cobru designéry Vojtěchem Káleckým a Petrem Puflerem.

Foto: ateliér Edit

Cobra je místem vhodným na snídani, pracovní oběd i řádný večírek. Cobra je také akční film z roku 1986, který napsal Sylvester Stallone a překvapivě sám sobě svěřil i hlavní roli. Sly se sirkou v koutku úst a jeho půvabné minimalistické herectví. Podobný respekt vzbuzuje Dan Gonzales, jenž má v Cobře na starosti kuchyň. Tento český designér má vášeň pro vaření a polovinu rodiny z Panamy, země, kde se pokrmy skládají z koloniální, africké, kreolské, čínské a původní indiánské kuchyně. Dan ovládá všechny, a k tomu dokáže navrhnout i skvělé hrnce nebo sklo. (Za sadu litinového nádobí Jumbo získal cenu Czech Grand Design i EDIDA.)

Foto: ateliér Edit

 

29. července 2017