Aféra Huawei

Zeman plánuje setkání s šéfem Huawei, padlo na Hradě při jednání s velvyslancem Číny

Aféra Huawei
Zeman plánuje setkání s šéfem Huawei, padlo na Hradě při jednání s velvyslancem Číny

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Miloš Zeman ve čtvrtek na Pražském hradě přijal čínského velvyslance v České republice Zhang Jianmina a dva vysoce postavené představitele společnosti Huawei. Na setkání se hovořilo o otázce bezpečnosti, investicích firmy v tuzemsku, ale také o záměru uspořádat schůzku Zemana s generálním ředitelem společnosti. Před výrobky čínských firem Huawei a ZTE v prosinci varoval Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB), podle něhož představují bezpečnostní riziko. Vzápětí se kolem kauzy Huawei rozproudila intenzivní, zčásti emotivní diskuze. 

Za prezidentem kromě velvyslance přišli i James Li, člen dozorčí rady a prezident Huawei pro evropský region, a Xi Peng, prezident Huawei Enterprise Business pro země střední a východní Evropy a Skandinávie.

„Zástupci společnosti Huawei informovali prezidenta republiky o současném stavu investičních aktivit a dalších plánech do budoucna,“ uvedl prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. V otázce kybernetické bezpečnosti zástupci společnosti Huawei podle Hradu deklarovali, že dodržují příslušné standardy. „Tématem byla i nadcházejí dubnová cesta prezidenta republiky do ČLR. Prezident republiky plánuje v rámci programu návštěvy také setkání s generálním ředitelem společnosti Huawei,“ doplnil ještě mluvčí.

Deník Echo24 se ho také zeptal, o jaké investiční aktivity společnosti se jedná. „Takovou otázku nemohu komentovat, jde o záležitost společnosti Huawei,“ odpověděl Ovčáček. 

Kauza Huawei  

NÚKIB před používáním hardwaru i softwaru čínských společností Huawei a ZTE varoval před Vánocemi. Huawei se proti varování úřadu ohradila, český prezident Miloš Zeman ho zlehčoval a varoval před možnou ekonomickou odvetou Číny vůči českým firmám. Bezpečnostní výhrady vůči Huawei zaznívají také v některých dalších evropských zemích i ve Spojených státech.

Firma Huawei označuje obavy za nepodložené. Čínský výrobce v oblasti telekomunikací je připraven umožnit zahraničním představitelům návštěvu svých zařízení pro vývoj produktů, uvedl minulý týden předseda představenstva Huawei Liang Chua.

Záležitost s čínskou stranou z pohledu České republiky řešil zejména ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD). Zeman ho ve středu za jeho postup pochválil. Prezident přitom v minulosti Petříčka opakovaně kritizoval. „Pan prezident ocenil ministra zahraničí, jak jednal s velvyslancem, že zklidnil situaci,“ řekl novinářům po schůzce nejvyšších ústavních činitelů předseda sněmovny Radek Vondráček (ANO). Petříček se sešel s čínským velvyslancem na počátku ledna.

, jhr