Bavorský premiér: Němci odmítají politiku Berlína

Bavorský premiér: Němci odmítají politiku Berlína

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obyvatelé Německa odmítají současnou politiku Berlína, což se projevilo i katastrofálním výsledkem nedělních voleb ve spolkové zemi Meklenbursko-Přední Pomořansko. V rozhovoru poskytnutém deníku Süddeutsche Zeitung to v úterý uvedl bavorský premiér Horst Seehofer. Stav Křesťanskodemokratické strany (CDU) kancléřky Angely Merkelové je podle něj "nanejvýš hrozivý". Seehofer je předsedou CSU, což je sesterská strana CDU působící v Bavorsku.

"Katastrofální" výsledek voleb v Meklenbursku-Předním Pomořansku, kde pravicově populistická Alternativa pro Německo (AfD) vůbec poprvé porazila CDU a skončila na druhém místě za sociálními demokraty, je podle Seehofera důsledkem toho, že Merkelová navzdory jeho četným výzvám nezměnila svůj postoj k řešení migrační krize.

Podle bavorského premiéra je migrační politika spolkové vlády sice velkým tématem, ale zároveň i "ventilem mnoha jiných obav". Za rostoucí podporou populistické AfD je podle něj ve skutečnosti kritika celého systému. Vedení CDU vyzval Seehofer k reflexi výsledků zemských voleb, jež se tento rok konaly, a k jasnější orientaci strany. Daně, vnitřní bezpečnost, důchody a přistěhovalectví jsou podle něj hlavní témata, na které by se měli konzervativci nyní soustředit.

Horst Seehofer - Foto. Facebook CSU

Generální tajemník CDU Peter Tauber novou kritiku premiéra Seehofera na adresu kancléřky odmítl a vyzval k jednotě křesťanských demokratů. "Naši příznivci a členové - především ti, kteří nyní s nasazením vedou volební kampaň v Dolním Sasku a Berlíně - očekávají od unie především jednotu," řekl Tauber. Unií se na německé politické scéně označuje spojenectví strany CDU a bavorské CSU.

Merkelová už ale de facto změnila kurs, případně jeho změnu toleruje, komentuje různice mezi CDU na CSU magazín Der Spiegel. balkánská trasa je už měsíce zavřená a už před volbami v Meklenbursku Předním-Pomořansku dala jasně najevo, že uprchlický rok 2015 se nebude opakovat. Jaký kurs by tedy ještě měla měnit? Domnělý rozkol mezi CDU a CSU je ve skutečnosti virtuální záležitostí, opravdu sporná mezi sesterskými stranami je jen horní hranice přicházejících migrantů. Ale ani ta není akutní, neboť jich je nyní málo.

A rétorickou pokornou poklonu kancléřky před Seehoferem nelze očekávat, to už by mohla rovnou odstoupit z úřadu, píše magazín. CSU ale musí upustit páru, neboť si myslí, že jen ta je možné odpružit rozhořčení na základně.  

V Dolním Sasku se tuto neděli konají komunální a v Berlíně příští týden v neděli zemské volby. Obě hlasování pozorovatelé považují za další test nálady německých voličů před volbami do Spolkového sněmu příští rok na podzim. Podle volebního průzkumu z konce srpna by v německé metropoli mohla CDU skončit až za sociálními demokraty a Zelenými a o třetí místo by se se ziskem 17 procent hlasů dělila s postkomunistickou stranou Levice. AfD, která v neděli v Meklenbursku-Předním Pomořansku skončila druhá, by se v Berlíně mohla se zhruba deseti procenty stát pátou nejsilnější stranou.

,