Peking útočí pomalu, ale vytrvale. Takhle osekává vliv Tchajwanu
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Je to ukázka toho, jak Čína vede svou diplomatickou ofenzívu proti Tchajwanu. Peking v pondělí oficiáln navázal diplomatické vztahy s ostrovním státem Svatý Tomáš, který leží u západoafrického pobřeží. Peking tak učinil poté, co tato chudá africká země rozvázala diplomatické styky s Tchaj-wanem, poznamenala agentura AP.
Čínský ministr zahraničí Wang I na společné ceremonii v Pekingu se svým protějškem ze Svatého Tomáše Urbinem Botelhem podepsali příslušné dokumenty. Wang prohlásil, že opětovné navázání vztahů přinese oběma zemím výhody a povede k rozvoji turismu a dalších oblastí.
Čína a Tchaj-wan soutěží o diplomatické uznání v nejchudších zemích a často se vzájemně obviňují, že se své případné partnery snaží nalákat poskytováním značných finančních prostředků. Tchaj-wan uznávají ve světě necelé tři desítky zemí, vesměs z chudých oblastí Latinské Ameriky, Afriky a Karibské oblasti.
Před týdnem tchajwanský ministr zahraničí David Lee vyjádřil lítost nad koncem vztahů se Svatým Tomášem. Řekl také, že Tchaj-wan již nebyl schopen uspokojit finanční nároky této malé země.
Čína považuje Tchaj-wan za svou provincii. Ostrov se nicméně vyvíjí samostatně od roku 1949, kdy na něj před komunisty uprchli čínští nacionalističtí politici. Většina zemí světa nároky Pekingu uznává, byť jen formálně. S Tchaj-wanem nicméně udržují styky na nižší úrovni.