Syrská armáda a milice SDF postupují proti IS na východě Sýrie

Syrská armáda a milice SDF postupují proti IS na východě Sýrie

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Arabsko-kurdská milice (SDF) a armáda syrské vlády dnes postoupily v oddělených ofenzivách na území, jež ve východosyrské provincii Dajr az-Zaur drží teroristická organizace Islámský stát (IS). Agentura Reuters upozorňuje, že se obě síly dostanou blízko k sobě. Agentura AP jejich paralelní postup interpretuje jako soutěž o kontrolu nad bohatými zdroji ropy v provincii a nad regionem obecně.

Koalice SDF podporovaná Spojenými státy spustila novou operaci na severu provincie Dajr az-Zaur, jejímž cílem je vytlačit islamisty z oblastí na sever a na východ od řeky Eufrat.

Ozbrojené složky syrské vlády podporované Ruskem a Íránem dobyly ropné pole na opačné straně Eufratu a část silnice, která spojuje Dajr az-Zaur s územími, která níž po proudu řeky drží IS.

SDF a syrská armáda se zřejmě během svých oddělených taženích dostanou blíže k sobě, uvedla agentura Reuters. V červnu americký bojový letoun sestřelil na jihu provincie Rakka stroj syrské armády. Americká armáda v této souvislosti později potvrdila, že její stíhačka sestřelila syrské letadlo, které shazovalo bomby na syrské povstalce podporované Spojenými státy.

Agentura AP paralelní postup SDF a syrské armády interpretuje jako závod, jehož cílem je irácká hranice. Jeho průběh a výsledek podle AP určí, kdo bude mít napříště v této strategické oblasti hlavní slovo, zda Spojené státy, anebo Rusko s Íránem. Souběžné akce obou stran poukazují na to, jak důležitou roli provincie Dajr az-Zaur bohatá na ropu hraje, a vzbuzují obavy, aby se strany nakonec nestřetly.

Syrské vojsko v úterý prolomilo obležení bojovníků IS na západě stejnojmenného hlavního města provincie Dajr az-Zaur, ale radikálové se zmobilizovali k protiofenzivě. Obležení, které trvalo tři roky, se podařilo prolomit s pomocí syrských spojenců, k nimž patří ruské letectvo. Podle agentury Reuters islamisté stále drží nejméně polovinu města a značnou část provincie.

bojovníci syrské armády - Foto: Fcb Syrian Arab Army

Dnes syrská armáda se svými spojenci dosáhla letecké základny na východním okraji města, již několik let obléhali islamisté, informovala agentura Reuters.

Organizaci Islámský stát se podle Reuters rychle zmenšuje území a jeho členové se stahují k Eufratu jižně od města Dajr az-Zaur, do měst Majádín a pohraničního Búkamálu. Očekává se, že právě tam bude dějiště posledních bojů proti IS. V Iráku už toto radikální hnutí přišlo o hlavní posty v Mosulu a Tall Afaru. V Sýrii má IS podle odhadu mezinárodní koalice 6000 až 8000 členů.

,