Ustojí neomarxista Corbyn tlak? Britští labouristé volí předsedu
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Členové britské Labouristické strany v pondělí začnou volit nového předsedu a rozhodnou tak o osudu kontroverzního šéfa Jeremy Corbyna. Ten přes drtivou vnitrostranickou kritiku je ale největším favoritem. Zřejmě mu neuškodí ani nedávné vyslovení nedůvěry od drtivé většiny vlastních poslanců. Ti Corbyna vyzvali k odchodu poté, co se dostatečně nezapojil do kampaně za setrvání Velké Británie v Evropské unii.
Tlak na Corbyna narostl po červnovém referendu, v němž se občané Velké Británie vyslovili pro opuštění Evropské unie. Kritici z jeho vlastní strany mu vyčítají nedostatečnou snahu přesvědčit britské voliče o výhodnosti zůstat i nadále členy evropského společenství. Nedůvěru v Corbynovy vůdcovské schopnosti pak demonstrovali labouristé tím, že ve velké většině opustili pozice ve stínové vládě. Svého předsedu rovněž vyzvali k rezignaci.
Do čela povstání proti dosavadnímu předsedovi se postavil jeho bývalý mluvčí Owen Smith, kterého následně podpořil i nový londýnský starosta Sadiq Khan. „Jeremyho osobnostní kvality jsou nejhorší, jaké kdy lídr opozice předvedl, čímž v důsledku trpí i Labouristická strana. Obávám se, že nadále nemůžeme pokračovat tímto způsobem,“ citovala Khanova slova agentura Bloomberg.
Stovky tisíc členů strany začnou od pondělí do svých e-mailových či domovních schránek dostávat volební obálky, s jejichž pomocí budou na dálku volit nového předsedu. Právě hlasování na dálku pomohlo v loňském září Corbynovi vyšvihnout se do čela labouristů. Hlasování skončí 21. září, výsledky pak chtějí labouristé ohlásit o tři dny později. Sázková kancelář William Hill Plc. dává dosavadnímu předsedovi Corbynovi zhruba 88procentní šance na opětovné zvolení.
Corbynovo setrvání na postu šéfa by podle některých britských analytiků mohlo v konečném důsledku vést až k rozdělení labouristů do dvou samostatných stran. Někteří poslanci totiž nesouhlasí s výrazněji levicovějším programem, který v Corbynově pojetí údajně může připomínat některé rysy marxismu.
Současná krize v Labouristické straně je největší od 80. let minulého století. Vzájemné rozpory mezi členy předsednictva tehdy vedly k odchodu čtyř významných osobností, které společně založily opoziční Sociálně demokratickou stranu. O tom, zda se podobný vývoj bude opakovat i v letošním roce se rozhodne v následujícím měsíci.