Kdyby se nezměnil zákon, Babišovi by kvůli ‚Čapáku‘ hrozilo až dvanáct let
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Příznivci Andreje Babiše s oblibou používají argument, že policie nemá vůbec Babiše vyšetřovat, protože „dotační podvod“ se v trestním zákoníku objevil až roku 2010. Pravda ale je, že zákonu předcházel „úvěrový podvod“, za který by mu hrozilo až 12 let. Informuje Seznam.
Pochyby o oprávněnosti policejního vyšetřování přinesl do případu senátor Libor Michálek. Na svém blogu totiž uvedl, že jako trestný čin je „dotační podvod“ v trestním zákoníku až od roku 2010. „Jestliže bylo o dotaci rozhodnuto již v roce 2008, nebylo by možné jakékoliv transakce stíhat jako trestný čin dotačního podvodu“ napsal Michálek.
Dotační podvod však již v trestním zákoníku fakticky byl i v roce 2008. Stejný trestný čin se však jmenoval „úvěrový podvod.“
„Kdo při sjednávání úvěrové smlouvy či v žádosti o poskytnutí subvence nebo dotace uvede nepravdivé nebo hrubě zkreslené údaje nebo podstatné údaje zamlčí, bude potrestán odnětím svobody až na dvě léta nebo zákazem činnosti nebo peněžitým trestem. Odnětím svobody na pět až dvanáct let bude pachatel potrestán, způsobí-li škodu velkého rozsahu,“ zněl zákon platící v roce 2008.
Dnešní zákon je téměř totožný, akorát nemluví o úvěrové smlouvě a horní hranici odnětí svobody snížil na deset let. Babiš s Faltýnkem proto můžou být rádi, že byl zákon v roce 2010 pozměněn.
Podle Seznamu je jedno, že se žádné peníze neztratily, bohatě stačí oklamat dotační úřad. To se podle policie stalo právě s projektem Čapího hnízda.