Budoucnost státní měny

Rusnok vítá debatu o přijetí eura

Budoucnost státní měny
Rusnok vítá debatu o přijetí eura

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Guvernér České národní banky Jiří Rusnok vítá, že premiér Bohuslav Sobotka chce ještě před volbami otevřít debatu o přijetí eura. „Protože to je věc, o které by skutečně měli, byť nepřímo, rozhodovat voliči,“ řekl Rusnok v nedělních Otázkách Václava Moravce v České televizi. Sobotka (ČSSD) se v uplynulém týdnu vyslovil pro to, aby si Česká republika stanovila termín přijetí eura.

Sobotka také řekl, že o přijetí eura bude muset rozhodnout příští vláda. Nepřijetí společné evropské měny by podle něj mohlo odsunout zemi do pomalejšího pruhu Evropské unie.

Rusnok poznamenal, že eurozóna se od vstupu Česká do unie změnila. Vznikly například nové povinnosti i záchranné mechanismy pro její členy. „Je to jiná eurozóna, takže je fér podle mě politicky znovu tuto věc probrat a říct občanům všechny možné souvislosti, které to má, kromě toho, že je to technická záležitost zafixování kurzu vlastní měny. A já jsem na tu debatu připraven,“ dodal.

Premiérovu snahu ocenil v televizní debatě i bývalý guvernér ČNB Zdeněk Tůma s tím, že debata to má být politická. Řekl také, že se euru nebrání, je to podle něj jen zafixování kurzu koruny vůči euru. „Měnová politika vám nic neudělá s produktivitou ekonomiky,“ konstatoval s tím, že to mění jen kolísání některých veličin. Nevyřeší to podle něj bolesti české ekonomiky, jako je například nedostatečná výkonnost státní správy.

„Když se podíváte zpátky na těch 15 let, tak je tam mnoho rozhodnutí, které jsou zcela asynchronně vůči ECB (Evropské centrální bance). ECB dělala nějaká rozhodnutí a my jsme třeba reagovali dřív na některé šoky, uvolňovali jsme třeba daleko rychleji než ECB,“ řekl Tůma. Nedávná hospodářská krize však podle něj přispěla k tomu, že se sladily hospodářské cykly, takže pravděpodobnost, že by rozhodovala jinak, je nižší než před deseti lety, soudí.

,

21. května 2017