Lidovci jdou do eurovoleb s pěti menšími konzervativními stranami
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Opoziční KDU-ČSL plánuje pro volby do Evropského parlamentu sjednocení konzervativních sil na pravici. Lidovci nezopakují koalici z komunálních voleb v Praze s TOP 09 a STAN, které jsou pro ně příliš liberální, a do eurovoleb jdou samostatně s podporou několika menších, mimoparlamentních stran. Mezi nimi SNK-ED, Koruna Česká, Nestraníci a Konzervativní strana. Jejich zástupci se objeví na lidovecké kandidátce a budou pomáhat v kampani. Dohoda, která má zabránit tříštění hlasů, je téměř hotová, schválit ji musí ještě celostátní výbor lidovců.
„Je logické, že při velké konkurenci liberálních proevropských stran od ČSSD, přes topku a STAN/SZ až po Piráty se snažíme koncentrovat konzervativní síly proti eurofobním stranám, i proti takovým tendencím v ODS. Jsem pro tuto spolupráci, osobně jsem se vyjednávání účastnil. Podpoří nás i desítky regionálních uskupení,“ uvedl pro deník Echo24 předseda lidovců Pavel Bělobrádek.
KDU-ČSL podpoří neparlamentní SNK-ED, Koruna Česká, Konzervativní strana, Sdružení pro místní správu a Nestraníci a další regionální uskupení. Spolupráci s lidovci pro Echo24 potvrdil místopředseda SNK-ED Jiří Witzany. „Je to tak. Je třeba ale podotknout, že konkrétní písemná dohoda by teprve měla být podepsána,“ uvedl Witzany.
Po úspěchu koalice KDU-ČSL, TOP 09, STAN a dvou menších stran v komunálních volbách v Praze, po nichž usedly v radě města jako Spojené síly pro Prahu, se čekala spolupráce i v dalších volbách. K té ale nedošlo, lidovci koalici odmítli a vysvětlují to rozdílnými programovými prioritami a přílišným liberalismem obou stran. Rozdílně oproti STAN a TOP 09 vidí lidovci oblasti migrace, životního prostředí, bezpečnosti i podnikání, mluví i o „příklonu STAN a TOP 09 k liberalismu a odklonu od konzervativního a křesťansko-demokratického proudu“. Předseda TOP 09 Jiří Pospíšil v minulosti označil samostatnou kandidaturu lidovců za promarněnou příležitost.
Iniciátorem myšlenky takto spojit síly na střední pravici je europoslanec Tomáš Zdechovský, který bude mandát v europarlamentu v květnu obhajovat z druhého místa kandidátky. Na té by se také měla v první desítce objevit někdejší poslankyně za TOP 09 Nina Nováková, za níž nyní stojí Konzervativní strana, Koruna Česká a Sdružení pro místní správu, a v druhé desítce předseda SNK-ED Jiří Witzany. „Sjednotil nás program,“ řekl deníku Echo24 o chystané spolupráci Tomáš Zdechovský s tím, že spolupráce se domlouvala od května.
Kandidátku KDU-ČSL do eurovoleb, které se konají letos v květnu, povede europoslanec Pavel Svoboda. Spolu se Zdechovským kandiduje z předních příček europoslankyně Michaela Šojdrová či poslanec českého parlamentu a předseda výboru pro evropské záležitosti Ondřej Benešík. Strany a hnutí, s nimiž se KDU-ČSL domlouvá na spolupráci, vyšlou na kandidátku své zástupce nebo pomohou s volební kampaní.
STAN jdou do voleb se Zelenými, TOP 09 by se mohla připojit
TOP 09 a STAN do eurovoleb společně jít mohou. TOP 09 vyjednávat se STAN o společné kandidátce pro květnové volby do Evropského parlamentu bude. Výkonný výbor TOP 09 schválil podmínky spolupráce v pátek 1. února, schůzka zástupců stran by mohla být tento týden. Starostové už se dohodli na spolupráci pro evropské volby se Stranou zelených a s desítkou regionálních subjektů.