informace z policejní žádosti

Babiš sám vědomě řídil dotační podvod, vyplývá z žádosti policie

informace z policejní žádosti
Babiš sám vědomě řídil dotační podvod, vyplývá z žádosti policie

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

V policejní žádosti adresované Poslanecké sněmovně o vydání dvou hlavních představitelů hnutí ANO Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka k trestnímu stíhání je popsán průběh dotační podvodu. Kromě Babiše v něm mají figurovat i jeho příbuzní a spolupracovníci. V případě rozsudku by bývalému vicepremiérovi hrozil trest odnětí svobody na pět až deset let. Informaci přinesly redaktorky deníku Právo Naďa Adamičková a Marie Königová.

V žádosti se uvádí, že Babiš zcela vědomě a s dostatečnou znalostí věci řídil a koordinoval kroky všech zúčastněných osob. Jeho cílem bylo neoprávněně získat finanční prostředky z dotace ROP střední Čechy na stavbu farmy Čapí hnízdo. Do kauzy by měla být zapletena Babišova dcera z prvního manželství Adriana Bobeková, jeho manželka Monika Babišová či její bratr Martin Herodes.

Server irozhlas přinesl i konkrétní citaci ze spisu: „Zcela vědomě a s dokonalou znalostí všech skutečností organizoval, řídil a koordinoval jednotlivé kroky dalších zúčastněných osob vedoucí k neoprávněnému získání dotace.“

Babiš zveřejněné informace odmítá. „Jde o naprosto nepravdivé a nehorázné tvrzení policie. Žádné osoby jsem ve vztahu k jakékoli trestné činnosti, natož v souvislosti s Čapím hnízdem, nikdy nenaváděl, neorganizoval, ani neřídil,“ reagoval pro iDNES.cz Babiš.

Všechny tyto osoby se podle spisu podílely na tom, že záměrně skryly identitu toho, kdo fakticky ovládal firmu, která o finanční prostředky požádala. Z poznatků podle Práva vyplývá, že je na spadnutí i obvinění těchto lidí z nejbližšího Babišova okolí.

V žádosti o vydání figurují i jména z představenstva firmy ZZN Pelhřimov, která dříve Čapí hnízdo ovládala. Konkrétně jde o Zdeňka Kubisku, Jana Platila a Josefa Nenadála. Policie podle Práva uvádí, že právě jejich úkolem bylo vyvedení dané společnosti z koncernu Agrofert, kvůli podvodnému získání dotace. Policie má zároveň podezírat i Luďka Kalivodu z představenstva farmy Čapí hnízdo a Janu Mayerovou.

Mayerová je momentálně náměstkyní jihlavského primátora a za ANO kandiduje v podzimních volbách do poslanecké sněmovny. Své zapojení v kauze Čapí hnízdo odmítá, přesto připustila, že by mohla ukončit své politické angažmá.

Trest pět až deset let v případě odsouzení Babiše vychází z trestního zákoníku pro zvlášť závažný trestný čin dotačního podvodu spáchaný formou účastenství a za zvlášť závažný zločin poškozování finančních zájmů Evropské unie - Foto: Jan Zatorsky

Trest pět až deset let v případě odsouzení Babiše vychází z trestního zákoníku pro zvlášť závažný trestný čin dotačního podvodu spáchaný formou účastenství a za zvlášť závažný zločin poškozování finančních zájmů Evropské unie.

Trestný čin by měl spočívat v tom, že dotaci, která byla určená malým a středně velkým podnikům, čerpal miliardový koncern Agrofert, která by na dotaci samozřejmě neměla nárok. Způsobená škoda byla policí vyčíslena na 49 997 443,36 korun. Podle dosavadních zjištění je tak Babiš podezřelý, že celý podvod zosnoval a řídil. Vyšetřovatelé se v žádosti odvolávají na paragrafy 212 a 260 trestního zákoníku.

Faltýnek měl zase podle policie usnadnit nebo umožnit spáchání trestného činu, zejména získáním prostředků a odstraněním překážek. V době převodu akcií firmy na Babišovy nejbližší byl Faltýnek místopředsedou představenstva společnosti ZZN Pelhřimov, jejíž dceřiná firma byla původním vlastníkem Čapího hnízda. Zároveň byl Faltýnek členem představenstva Agrofertu.

„Ani z osmistránkového dokumentu však není jasné, na základě jakých důkazů jsou policisté přesvědčeni, že Babiš a spol. podváděli. Jestli se například detektivům podařilo získat interní dokumenty Agrofertu, zda mají e-mailovou komunikaci mezi aktéry případu nebo záznamy SMS zprávy,“ uvedl server irozhlas.

Sněmovní mandátový a imunitní výbor se bude policejní žádostí zabývat už v pátek. Samotná sněmovna o vydání rozhodně pravděpodobně během dvoutýdenní schůze, která se uskuteční od 5. září. Pokud se sněmovna rozhodně pro vydání obou poslanců k trestnému stíhání, bude muset policie po jejich případném znovuzvolení v říjnových volbách o vydání požádat znovu.

voš, red