Otevírací doba obchodů

Snaha podpořit podnikatele? Ministryně slibuje zrušení zavírání obchodů o svátcích

Otevírací doba obchodů
Snaha podpořit podnikatele? Ministryně slibuje zrušení zavírání obchodů o svátcích

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Ministryně průmyslu a obchodu Marta Nováková požaduje, aby se zrušil zákon regulující prodejní dobu o vybraných svátcích. Proti Novákové však stojí vládní sociální demokracie a také komunisté, kteří požadují zákaz prodeje na všechny státní svátky. Nejednoznačná pozice je také v hnutí ANO, které odmítlo zákon zrušit na popud opoziční ODS. Shodu však Babišovo hnutí našlo s ODS v novele zákona, která by umožnila otevření velkoobchodů.

Hnutí ANO po své celostátní konferenci o dalším směřování strany přišlo hned s několika návrhy ulehčujcí život podnikatelů. Jedním z nich je sjednocení odvodu a daní do jedné platby pro nejmenší živnostníky. S dalším nápadem přišla ministryně průmyslu a obchodu Marta Nováková, která podporuje zrušení zavírání obchodů během státních svátků. „Já budu osobně bojovat za to, aby v rámci liberalizace (tržního prostředí) byl zrušen zákon regulace prodejní doby v maloobchodu. Ten zákon je přežitý,“ řekla Nováková o zákonu, který platí dva roky.

V současné době se zákaz prodeje o svátcích vztahuje pouze na některé dny. Velké obchody musí mít zavřeno na Nový rok, Velikonoční pondělí, 8. května, 28. září, 28. října, 25. a 26. prosince. Na Štědrý den smějí mít otevřeno jen do 12:00 hodin. Ve sněmovně jde do třetího čtení novela, která by ze zákona vynechala velkoobchody. Návrh podporuje jak hnutí ANO, tak pravicová ODS.

„Velkoobchody zásobují nebo u nich nakupují také provozy s nepřetržitým režimem, jako jsou zdravotnická zařízení, hotely, hostely nebo jiná ubytovací zařízení, sociální ústavy nebo dětské domovy. V důsledku stávající právní úpravy je ohroženo zásobení těchto provozů, neboť ty nakupují na denní bázi zvláště čerstvé potraviny nebo rychle se kazící potravinářské zboží,“ napsali společně poslanci ANO a ODS do návrhu.

Postup ministryně Novákové, však nepřekvapuje poslankyni Janu Černochovou (ODS), která dříve navrhovala zrušení celého zákona. To však tehdy hnutí ANO odmítlo. „Vzhledem k tomu, že hnutí ANO v této otázce již opakovaně svou pozici změnilo a nakonec se vždy postavilo na stranu socialistů, a s ohledem na koaliční partnery hnutí, jimiž jsou socialisté a komunisté, nelze tomuto postoji dávat jakoukoliv váhu. Deklaraci „pravicovosti“ z úst kteréhokoliv představitele hnutí ANO lze věřit asi jako tvrzení, že zítra bude třicet stupňů nad nulou,“ řekla pro Echo24 Černochová.

Do návrhu však chce lidovec Jiří Mihola přidat pozměňovací návrh, který by regulaci prodejní doby rozšířil z osmi na všech čtrnáct státních svátků. „Ve třetím čtení se ukáže, komu šlo doopravdy o co. Pokud vím, tak navrhovatele novely v ní chtěli odstranit velkoobchod a prakticky všichni kritizovali chaos, který z toho je, že se regulace týká jen vybraných svátků. Ovšem nikdo z nich nepředložil variatnu, aby se omezení týkalo pouze maloobchodu a zároveň všech státních svátků,“ řekl Jiří Mihola pro Echo24.

KSČM přemlouvá ANO

Kromě lidovců požaduje úplné zavření obchodů během svátků i komunisté. Ti si tak už vyjednávají podporu u hnutí ANO. „Já již s členy hnutí ANO jednám a věřím, že je přesvědčím ve prospěch mého návrhu na všechny svátky a když, tak uvolnit opravdu jenom velkoobchody neprodávající konečným spotřebitelům,“ řekl pro Echo24 Leo Luzar (KSČM).

Postoj v hnutí ANO je totiž nejednotný. Během projednávání zákona v hospodářském výboru se proti svým spolustraníkům postavil poslanec Jiří Bláha (ANO). „Lidi jsou naštvaní, že musí o svátcích do práce,“ řekl Bláha, který dodal, že nemá smysl nutit lidi pracovat o svátcích. „Zamyslete se nad podstatou svátků, jsou to dny pracovního klidu a ten by měl být pro všechny bez rozdílu. Uvědomme si, proč jsme zavedli svátky. Aby byli doma a trávili je v klidu,“ řekl Bláha.

Obchody s prodejní plochou nad dvě stě metrů čtverečních musí mít podle platného zákona zavřeno v osmi státních svátcích. Zákaz se nevztahuje na lékárny, čerpací stanice, obchody na letištích nebo nádražích nebo na prodejny v nemocnicích. Zákon se týká třeba i bazarů, zastaváren a výkupen odpadu.

Velkými zastánci jsou kromě lidovců, komunistů a sociálních demokratů hlavně odboráři, kteří nesouhlasí s úplným zákazem zákona. „My se domníváme pravý opak, protože se pohybujeme přímo mezi zaměstnanci obchodu a zákon, který je v platnosti dva roky ukázal, že má své opodstatnění a slouží zaměstnancům obchodu. Navíc s ním nemají problém ani zákazníci,“ řekla pro Echo24 prezidentka Unie zaměstnanců obchodu, logistiky a služeb Renáta Burianová.

S tím souhlasí i lidovci. „Věřím, že odbouráme chaos a budeme se ve finále držet toho, že jsou dny, kdy ekonomika nemusí být na prvním místě. Navíc, ekonomice ta regulace nevadí, negativní dopady nejsou a lidé nakupují více před svátky. Chceme prostě umožnit, aby mohly trávit svátky se svými dětmi a rodinami,“ řekl Jiří Mihola.