Zemanův projev v OSN

Zeman v OSN: Krvavý islám, migrace a váhavý boj s terorismem

Zemanův projev v OSN
Zeman v OSN: Krvavý islám, migrace a váhavý boj s terorismem

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Prezident Miloš Zeman vystoupil před Valným shromážděním OSN. Ve svém projevu mluvil především o globálním terorismu, migrační krizi a kritizoval váhavý postoj organizace i jednotlivých států v boji proti radikálnímu islámu. Vyzval k vytvoření silného úřadu OSN, který by mohl proti teroristům zasahovat všemi prostředky, včetně vojenské síly. Zároveň odmítl podporu migrace.

Boj s terorismem považuje Zeman za klíčový úkol OSN jako společenství, jehož cílem je především udržet mír. Kritizoval také váhavý postup nejen OSN, ale také samotných států vůči „krvavému islámu“ i terorismu jako takovému. Ten je podle něj úzce spjatý s migrační vlnou, v níž se radikální bojovníci skrývají. Za nebezpečné považuje státy, které tyto islamisty podporují.

„Posíláme kondolence, vyjadřujeme svou solidaritu s oběťmi teroristických činů, organizujeme protesty a demonstrace. Ale bohužel se stále zdráháme bojovat s teroristickou anticivilizací plnou silou,“ řekl Zeman. Podle něj funguje pod hlavičkou OSN 38 protiteroristických organizací a institucí, přesto se jim ale nedaří teroristy potlačit. Zeman vyjádřil přesvědčení, že by mohl uspět nově vytvořený Protiteroristický úřad OSN.

Podle něj je třeba stabilizovat a podpořit země, ze kterých uprchlíci pocházejí, ovšem tak, aby z nich lidé nemuseli utíkat. V souvislosti s tím vyzval k ukončení podpory nekontrolované masivní migrace z Afriky a Asie. Podle něj oslabuje potenciál těchto regionů a každý, kdo vítá migranty v Evropě, je s tím srozuměn.

Zeman svůj zhruba desetiminutový projev pronesený v angličtině ukončil optimistickým prohlášením, že nad mezinárodním terorismem se nakonec podaří zvítězit.

Ještě před Zemanem měl svůj projev i slovenský prezident Andrej Kiska. Ten označil sobectví a úzké národní zájmy za hlavní překážku rozvoje lidstva. Ve všeobecné rozpravě zdůraznil, že „krvavá realita našeho věku“ je toho bolestným důkazem. Důrazně přítomným státníkům připomněl odpovědnost za osud migrantů prchajících před bídou a hrůzami války.

„Naše odhodlání jednat je často poslední nadějí těchto lidí,“ konstatoval Kiska. Ochrana národních zájmů je podle něj často zástěrkou pro prosazování neodpovědné politiky. „Je to nebezpečná hra,“ řekl slovenský prezident.

Miloš Zeman - foto: Reuters

Moldavsko, Gruzie nebo Ukrajina jsou vystaveny tlaku nebezpečného souseda přesvědčeného o tom, že pravidla pro něj neplatí, zdůraznil s odkazem na agresivní politiku Ruska.

Kiska poukázal také na význam pařížské dohody o klimatických změnách, kterou označil za výjimečný projev mezinárodní spolupráce. Žádnými penězi by nebylo možné uhradit škody, které bychom mohli způsobit svým neodpovědným chováním, varoval.

Starými prostředky nelze řešit nové problémy, vyzval slovenský prezident k reformě OSN a zdůraznil, že „není ušlechtilejšího cíle, než je služba lidem“.

Zeman setkáním s šéfem OSN a s krajany ukončí svou návštěvu USA

Setkáním s generálním tajemníkem OSN Antóniem Guterresem a s českými krajany ve středu Zeman ukončí pracovní návštěvu Spojených států. Zpět do České republiky se vydá odpoledne newyorského času (večer SELČ), do Prahy by měl dorazit ve čtvrtek brzy ráno.

Schůzka s Guterresem by neměla být dlouhá. Oba politici by mohli hovořit o širší reformě OSN, o kterou se generální tajemník Spojených národů snaží. Zeman by také mohl Guterrese pozvat k návštěvě Prahy.

Poslední akcí českého prezidenta před odletem bude návštěva krajanů v České národní budově. Zeman by se měl setkat nejen s představiteli krajanských spolků, ale i s rodinnými příslušníky zaměstnanců českého generálního konzulátu nebo stálé mise při OSN.

,