Scénář po dobytí Mosulu. Stáhne se IS do pouště, aby se brzy vrátil?

Scénář po dobytí Mosulu. Stáhne se IS do pouště, aby se brzy vrátil?

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

O tom, že bojovníci Islámského státu budou bojovat o irácký Mosul až do posledního momentu, nikdo nepochybuje. Vyvstává otázka, co se s nimi stane poté, až se irácká armáda města zmocní. Islamisté už delší dobu naznačují, že se stáhnou do pouštních oblastí, stejně jak to udělali už v letech 2007 a 2013. Bude záležet na irácké vládě, aby efektivně zaplnila mocenské a vojenské vakuum, které po Islámském státu vznikne, a zabránila tak jejich opakovanému „návratu z pouště“, píše deník New York Times.

Termín inhiyaz, neboli dočasné stažení bojovníků do pouště, zmínil letos v květnu ve svém posledním proslovu mluvčí islamistů Muhammad al-Adnaní, kterého v srpnu zabila americká střela. Adnaní tehdy prohlásil, že teritoriální ztráty pro islamisty neznamenají porážku a že se pouze stáhnou do pouštních oblastí, kde se připraví na svůj návrat. Stejně jako v roce 2007 a 2013.

Tuto strategii posléze začala rozvádět islamistická média. Například v bulletinu Al-Naba se v srpnu objevil článek o tom, jak předchůdci bojovníků Islámského státu, členové tehdejšího Islámského státu Iráku, přežívali v roce 2007 poté, co je americká vojska vyhnala z iráckých měst. Zatímco většina těchto bojovníků se stáhla do pouště, desítky radikálů zůstali ve městech, aby mezi společností šířili teror.

„Historické události ukazují, že mudžahedíni Islámského státu zabránili odpadlíkům užít si jeden jediný den pocitu bezpečí a jistoty,“ zní v textu. Al-Naba poukazuje na to, že tato šestiletá „kampaň teroru“ zásadně rozštěpila sunnitské skupiny, což pak islamistům umožnilo v roce 2013 efektivně obsadit rozsáhlá sunnitská území.

Islámský stát rovněž začal v létě zveřejňovat videa, které na rozdíl od předchozích záznamů odehrávajících se ve městech ukazují bojovníky v pouštní oblasti Wilayat al-Furat. Toto teritorium je pro islamisty v otázce přežití stejně důležité jako například samotný Mosul. Jedná se o jedinou takovou oblast, která se táhne přes syrsko-iráckou hranici a může sloužit jako útočiště pro vyšší představitele islamistů. Pokud už tam ostatně nejsou, podotýká NYT.

Působení skupiny ve venkovských pouštních oblastech rovněž podle deníku dříve umožnila radikálům doplnit své finanční prostředky prostřednictvím častých loupeží a vydírání.

New York Times upozorňuje na to, že současné podmínky přispívají islamistům ještě více než tehdy, neboť země nikdy nebyla tak politicky a společensky rozdělena jako nyní. Podle jejich zdroje navíc v současnosti v Iráku neexistuje žádná sunnitská skupina, která by dokázala mezeru po Islámském státu zaplnit. Bude tak záležet také na irácké vládě, jestli sunnitským skupinám umožní toto vznikající vakuum nahradit.

1. listopadu 2016