Školské odbory vyhlásily kvůli platům stávkovou pohotovost

Školské odbory vyhlásily kvůli platům stávkovou pohotovost

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Školské odbory v úterý vyhlásily stávkovou pohotovost. Vadí jim, že vládní koalice odkládá rozhodnutí o zvýšení platů učitelů a dalších pracovníků ve školství. Členové vlády se v pondělí shodli na tom, že chtějí učitelům přidat, ale nedohodli se na tom, od kdy a o kolik. Učitelé se proto začnou připravovat na stávku. Novinářům to řekl šéf školských odborů František Dobšík.

„Jsme přesvědčeni, že musíme tento signál vyslat, aby jim (koaličním stranám) to pomohlo při rozhodování,“ uvedl odborářský předák. Odbory trvají na zvýšení platů učitelů o 15 procent a platů nepedagogických pracovníků o deset procent, a to od listopadu. Dohromady požadují 13 miliard korun navíc. Jejich kroky podporují i ostatní svazy. Podle předáka Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josefa Středuly se do středy rozhodnou, zda se ke stávkové pohotovosti připojí.

Pokud by se stávka konala, mohla by podle odborářů trvat jeden či více dnů, zavřely by se školy a učitelé by přestali učit. Odbory uvažují o několika termínech, kdy by případnou stávku mohly vyhlásit. Očekávají, že by ji pak mohlo podpořit 70 až 80 procent škol. Stále ale doufají, že k ní nebudou muset přistoupit.

„Stávková pohotovost pro nás znamená, že budeme dál vyjednávat, dál budeme jednat s vládou a nejsou to zavřené dveře. Je to takový zdvižený prst, že situace je už opravdu kritická,“ vysvětlila místopředsedkyně školských odborů Markéta Seidlová. Nyní začnou odboráři školám posílat informace o tom, jak se mají na stávku připravit.

Své kroky chtějí dále koordinovat i se zástupci vysokých škol, kteří budou o svém postupu jednat ve středu. Akademici požadují patnáctiprocentní růst platů i pro vysokoškolské pedagogy, což by znamenalo zhruba 2,5 až tři miliardy korun navíc. „(Případná stávka) Může nějakým způsobem navazovat i na vysoké školy, na jejich zahájení akademického roku,“ řekl Dobšík.

Jednání o zvýšení platů jsou součástí debat o tvorbě státního rozpočtu na příští rok. Ministr financí Ivan Pilný (ANO) v návrhu rozpočtu na příští rok vyčlenil na růst platů v celém veřejném sektoru 12 miliard korun, což na uspokojení požadavků na vyšší platy nestačí. Zvyšovat již schválený padesátimiliardový schodek rozpočtu žádná z koaličních stran nechce. Odboráře vyzvaly ke klidu a dialogu. Podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) by se o platech mělo rozhodnout do konce září.

Koaliční strany se nejdřív chtějí dohodnout na tom, odkud peníze pro učitele vezmou, a poté se chystají rozhodnout o míře zvýšení platů. Další peníze by na ně zřejmě mohly jít z nevyčerpaných rezerv ministerstev a také z peněz, které do rozpočtu proudí díky úspěšnému vývoji ekonomiky. Strany se ale liší v názoru na to, zda mají učitelé dostat přidáno už od listopadu, nebo až od začátku příštího roku. Vláda bude o zvýšení platů jednat dále v pondělí.

,

5. září 2017