Hudba jako kulisa spadá pod autorská práva, poplatky se nezruší, rozhodla sněmovna
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Sněmovna odmítla snahu Senátu, který chtěl osvobodit od autorských poplatků provozovny, v nichž reprodukovaná hudba tvoří pouze kulisu a není předmětem podnikání. Novelu autorského zákona Sněmovna schválila v původní vládní verzi, která má usnadnit přístup zdravotně postiženým k literatuře či notovým záznamům. Novelu nyní dostane k podpisu prezident.
Rozšíření novely prosadil v horní komoře senátor Ivo Valenta (za Soukromníky), podle něhož se autorské svazy domáhají poplatků i tam, kde to není důvodné. Podle něj lidé nechodí do hospod kvůli tomu, že jim tam z rádia hrají jejich oblíbené písničky. Proti se postavilo nejen ministerstvo kultury, ale také 1600 umělců prostřednictvím petice. Podle nich je senátní návrh v rozporu s českým autorským právem, s právem Evropské unie a rozhodovací praxí Soudního dvora EU.
Obhájci senátního návrhu namítali, že novela neokrádá autory, protože jen ruší duplicitní placení autorských poplatků. Například Jakub Michálek (Piráti) v této souvislosti kritizoval „hamižnost“ kolektivních správců autorských práv. Podle Aleny Gajdůškové (ČSSD) a Heleny Válkové (ANO) je ovšem třeba problém řešit systémově. Dosud jsou od poplatků osvobozena zdravotnická zařízení, která hudbu pouští pacientům.
Vládní novela má usnadnit zrakově postiženým lidem dostupnost literatury nebo notových záznamů, na které se vztahují autorská práva, v jim přístupných formátech. Senát chtěl navíc umožnit všem přístup k notovým záznamům, jejichž autor není znám.
Lidé se zrakovým handicapem včetně nevidomých by podle aktuální novely měli v budoucnu mít přístup k uvedeným dílům na jakémkoli nosiči. Novela také umožňuje takové kopie převážet přes hranice, a to nejen v Evropské unii, ale po celém světě.
„Postiženým pomůže zákonná licence odstraněním autorskoprávních překážek získat přístup k autorským dílům ve formátech pro ně přizpůsobených, takže budou moci tato díla číst nebo jinak vnímat stejným nebo téměř stejným způsobem jako osoby bez takového zdravotního postižení,“ zdůvodnilo potřebu novely ministerstvo kultury.