premiérem potomek imigranta

Irsko se mění: novým premiérem bude gay s asijskými kořeny

premiérem potomek imigranta
Irsko se mění: novým premiérem bude gay s asijskými kořeny

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Novým předsedou irské vládní strany Fine Gael se v pátek stal ministr sociálních věcí Leo Varadkar. Osmatřicetiletý potomek indického imigranta ve funkci za týden pravděpodobně nahradí premiéra Endu Kennyho, který nedávno oznámil rezignaci. Varadkar se tak stane historicky nejmladším premiérem v historii země, prvním otevřeným homosexuálem a prvním premiérem s asijskými kořeny.

Varadkar porazil svého vládního kolegu Simona Coveneye, když získal většinu hlasů poslanců své středopravicové strany. Fine Gael doufá, že tento Dubliňan známý svou svou přímostí pomůže straně ke třetímu volebnímu vítězství, napsala agentura Reuters.

Pokud se nestane nic mimořádného, Varadkar bude zvolen premiérem při příštím zasedání parlamentu 13. června. Podle Reuters tak bude prvním premiérem katolické země, který se otevřeně hlásí k homosexualitě a také nejmladším předsedou vlády v historii.

Zvolení Varadkara podle Reuters poukazuje na měnící se společenské klima v zemi, kde homosexualita byla do roku 1993 trestným činem. Irsko se ale zároveň v roce 2015 stalo první zemí na světě, která schválila manželství homosexuálů v referendu.

Média přirovnávají mladého energického Varadkara k francouzskému prezidentovi Emmanuelu Macronovi a kanadskému premiérovi Justinu Trudeauovi.

Leo Varadkar - Foto: Wikimmedia Commons /William Murphy;CC BY-SA 2.0

Varadkarův otec, který je stejně jako jeho syn lékař, se narodil v Bombaji. Svou manželku, irskou zdravotní sestru, potkal v 70. letech v Anglii. Pár se poté odstěhoval do Irska, kde se jim narodil syn Leo.

,

2. června 2017